Կապիտալի շուկայի աջակցության ծրագրի հայտերի ընդունման ժամկետը երկարաձգվել է մինչև սեպտեմբերի 30
Կապիտալի շուկայի աջակցության (ԿՇԱ) ծրագիրը, որը  հանդիսանում է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) և Եվրոպական միության (ԵՄ) համատեղ նախաձեռնությունը, ուրախ է տեղեկացնել, որ «ESG գործիքների բարելավումը  կապիտալի շուկայում» թեմայով աշխատաժողովը կանցկացվի սեպտեմբերի 23-ին  Երևանի Մարիոթ հյուրանոցում:
Միջոցառումը միավորելու է ռազմավարական որոշումների հեղինակներին, ֆինանսական հաստատությունների ներկայացուցիչներին,  ֆինանսական ընկերությունների և միջազգային փորձագետների, ովքեր համատեղ ուժերով կուսումնասիրեն, թե ինչպես կարող են Շրջակա միջավայրի, Սոցիալական և Կառավարման (ESG) գործիքները նպաստել Հայաստանի կապիտալի շուկաների զարգացմանն ու կայուն ներդրումների ներգրավմանը:
«ESG-ն այլևս կամընտրական գործիք  չէ, այն հանդիսանում է կայուն կապիտալի ներգրավման հիմնասյունը։ Այս աշխատաժողովը կարևոր հարթակ է՝ Հայաստանի կապիտալի շուկաների զարգացումը համաշխարհային կայունության զարգացմանը համընթաց դարձնելու համար», – նշում է Տիգրան Ջրբաշյանը՝ Аmeria Management Advisory–ի տնօրենը:
Կապիտալի շուկայի աջակցության (ԿՇԱ) ծրագիրը, որը իրականացվում է Galt & Taggart-ի և Ameria Management Advisory-ի կողմից՝ Հայաստանի Էկոնոմիկայի նախարարության հետ համագործակցությամբ, աջակցում է թափանցիկ, կայուն և ներդրողների համար գրավիչ կապիտալի շուկաների զարգացմանը։ Գիտելիքի փոխանակման և տեխնիկական աջակցության միջոցով ծրագիրը նպատակ ունի ընդլայնելու հայկական ընկերությունների ֆինանսավորման հնարավորությունները և ամրապնդելու ներդրողների վստահությունը։
Կապիտալի շուկայի աջակցության (ԿՇԱ) ծրագիրը ֆինանսավորվում է Եվրոպական միության (ԵՄ) կողմից և իրականացվում է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) կողմից։ Ծրագիրը նպաստում է Հայաստանի կայուն տնտեսական զարգացմանը՝ ամրապնդելով երկրի կապիտալի շուկայի ենթակառուցվածքը և խթանելով կորպորատիվ կառավարման ու կայուն ֆինանսավորմանը:
ԿՇԱ ծրագիրն ուրախ է հայտնել, որ գրանցման վերջնաժամկետը երկարացվել է մինչև 2025 թվականի սեպտեմբերի 30-ը, 23:59 (Երևանի ժամանակով)։
Ժամկետի երկարացումը  հնարավորություն կընձեռնի, որ ավելի շատ ընկերություններ մասնակցեն սույն նախաձեռնությանը, որը նվիրված է Հայաստանի կապիտալի շուկաների բարելավմանը։
Ծրագրին կարող են դիմել այն հայկական ընկերությունները, որոնք պատրաստվում են թողարկել պարտատոմսեր կամ բաժնետոմսեր առաջիկա ամիսներին կամ 2026 թվականի առաջին կիսամյակում։ Առաջնահերթություն կտրվի՝