Արարատբանկ. արժեկտրոնային պարտատոմսերի ութերորդ թողարկում
Մայիսի 26-ին «ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ ԱՐՄԵՆԻԱ» ֆոնդային բորսայում հայտարարվեց ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿԻ արժեկտրոնային պարտատոմսերի 8-րդ թողարկման մասին: Ներկայացնելով պարտատոմսերի նախորդ յոթ թողարկումների արդյունքները` բանկի գործադիր տնօրենի տեղակալ Դավիթ Հարությունյանը նշեց, որ ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿ-ն արժեթղթերի շուկայի ամենաակտիվ մասնակիցներից է, և հաշվի առնելով արտարժութային պարտատոմսերի նախորդ երկու թողարկումների ժամանակ դրսևորված պահանջարկը` այս անգամ ևս առաջարկում է դոլարային պարտատոմսեր: Ներկայումս ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿ-ի շրջանառվող պարտատոմսերով գործարքների ծավալը երկրորդային շուկայում կազմել է ավելի քան 100 մլն դրամ` դրամային պարտատոմսերով և 1 մլն 220 հազար դոլար` դոլարային պարտատոմսերով:
Բանկի գործադիր տնօրենի տեղակալն անդրադառնալով նոր պարտատոմսերի թողարկմանը նշեց, որ թողարկվել է 40.000 անվանական, ոչ փաստաթղթային, արժեկտրոնային պարտատոմս` 25 ԱՄՆ դոլար անվանական արժեքով, 8 տոկոս տարեկան տոկոսադրույքով և 4 տարի շրջանառության ժամկետով: Պարտատոմսերի տեղաբաշխումն իրականացվելու է մայիսի 31-ից մինչև հունիսի 20-ը` բաժանորդագրության միջոցով:
Պարտատոմսերը ցուցակվելու են «ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ ԱՐՄԵՆԻԱ» ֆոնդային բորսայում և գնանշվելու են շուկա ստեղծողների միջոցով: Շուկայի մասնակիցներին հնարավորություն կընձեռվի արտարժութային պարտատոմսերով առքուվաճառք իրականացնելուց բացի, կնքել համապատասխան ռեպո գործարքներ: Արժեկտրոններով վճարումները կիրականացվեն եռամսյակը մեկ անգամ։ Նշվեց նաև, որ շրջանառության ընթացքում ցանկացած պահի հնարավոր է դրանք վաճառել և ետ ստանալ ոչ միայն ներդրված գումարն, այլև` կուտակված տոկոսագումարները: Բացի այդ, ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿ-ը կատարելու է պարտատոմսերի թվով երկու հետգնում, որոնց ընթացքում գնված պարտատոմսերը կարելի է հետ վաճառել բանկին:
Ցանկացած ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձ պարտատոմսերի գնման համար կարող է դիմել բանկի գլխամասային գրասենյակ կամ ցանկացած մասնաճյուղ: