ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահը հանդիպել է ԵԽԽՎ նախագահի հետ
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը ապրիլի 13-ին հանդիպել է ԵԽԽՎ նախագահ Անն Բրասերի հետ:
Ողջունելով հյուրին` Արտակ Զաքարյանը համոզմունք է հայտնել, որ ԵԽԽՎ նախագահի այցը Հայաստան շատ կարևոր է և ճանաչողական, քաղաքական ու հանրային պատկերացումների մեծ հնարավորություն կտա տիկին Բրասերին: Հանձնաժողովի նախագահը բոլոր ժամանակների համար կարևորել է ԵԽԽՎ դերակատարությունը Հայաստանում ժողովրդավարական գործընթացների կայացման գործում:
Անդրադառնալով երկու կարևորագույն խնդիրներին՝ Արտակ Զաքարյանը նշել է, որ հայ ժողովրդի և հայկական խորհրդարանի համար ամենազգայուն հարցերը եղել և մնում են ԼՂՀ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորումը և Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը: Հանձնաժողովի նախագահը խոսել է վեհաժողովի օրակարգում գտնվող «Բռնությունների սրացումը Լեռնային Ղարաբաղում և Ադրբեջանի այլ գրավյալ տարածքներում» անընդունելի և ոչ ճիշտ վերնագրով զեկույցի մասին՝ նշելով, որ չկա և չի եղել Ադրբեջանի օկուպացված տարածք հասկացություն. կա ԼՂՀ ժողովուրդ, ովքեր ուզում են ապրել ազատ և խաղաղ՝ տնօրինելով իրենց ճակատագիրը: «Նման բանաձևերը կարող են խիստ վնասել ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը, ուստի մենք ակնկալում ենք ԵԽԽՎ հավասարակշիռ և ռացիոնալ մոտեցումը այս հարցում»,-ասել է հանձնաժողովի նախագահը: Ըստ Արտակ Զաքարյանի՝ որպեսզի ԵԽԽՎ պատգամավորներն ավելի իրատեսական լինեն իրենց գործողություններում, ցանկալի կլինի որ անձամբ լինեն ԼՂՀ-ում և անձամբ ծանոթանան իրերի իրական վիճակին և չտրվեն ադրբեջանական կեղծ, շինծու և հակահայկական տեղեկատվություններին:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանը՝ Արտակ Զաքարյանը նշել է, որ նրա ճանաչումը և դատապարտումը ոչ միայն հայ ժողովրդի, այլ ողջ մարդկության խնդիրն է և պետք է ընկալվի որպես եվրոպական ու համամարդկային արժեքների կարևորագույն բաղադրիչ:
Արտակ Զաքարյանը խոսել է նաև հայ-թուրքական հարաբերություններից, Թուրքիայի հետ փակ սահմաններից, Ադրբեջանի հակահայկական քարոզչությունից:
ԵԽԽՎ նախագահն իր հերթին կարևորել է խաղաղ զարգացումները տարածաշրջանում և հավաստիացրել, որ ԵԽԽՎ-ն չպետք է կողմնակալ գործողություններ իրականացնի. պետք է լսի բոլոր կողմերի կարծիքները և հավասարակշռված մոտեցում ցուցաբերի խնդիրների նկատմամբ:
Հանդիպմանը կարևորվել է մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության զարգացման հարցերը, ինչպես նաև Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորումը: