Ալբանիայի քաղաքացիների համար կսահմանվի առանց մուտքի վիզայի ռեժիմ
Այսօր տեղի է ունեցել ՀՀ կառավարության հերթական նիստը, որը վարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Այս մասին «Բիզնես 24»-ը տեղեկացավ ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Կառավարությունն ընդունել է «Ալբանիայի Հանրապետության քաղաքացիների համար առանց մուտքի վիզայի այցելությունների ռեժիմ սահմանելու մասին» որոշում: Արդյունքում՝ Ալբանիայի քաղաքացիները կարող են այցելել և մնալ ՀՀ տարածքում առավելագույնը 180 օր ժամկետով` մեկ տարվա ընթացքում` ազատելով նրանց մուտքի վիզա ձեռք բերելու պահանջից: Ըստ հիմնավորման՝ որոշումը կնպաստի զբոսաշրջության խթանմանը, ժողովուրդների փոխճանաչմանը, երկկողմ գործակցության նոր ոլորտների ուրվագծմանը և զարգացմանը: Հիմնավորման համաձայն՝ Ալբանիայի Հանրապետության քաղաքացիները 2010թ. ի վեր ազատված են Շենգեն երկրների մուտքի արտոնագրի պահանջից, ինչը վկայում է, որ այդ երկրից անկանոն միգրացիայի կառավարման քաղաքականությունը համապատասխանում է ԵՄ չափանիշներին: Ալբանիան դեռևս 2013 թ.-ից ազատել է ՀՀ քաղաքացիներին մուտքի արտոնագրի պահանջից:
Գործադիրը հավանություն է տվել նաև 2014թ. հուլիսի 7-ին ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Արգենտինայի Հանրապետության կառավարության միջև արձակուրդի և աշխատանքի ծրագրի մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի վերաբերյալ կառավարության օրենսդրական նախաձեռնությանը: Համաձայնագրի նպատակն է՝ կողմերի միջև դյուրացնել փոխադարձ մուտքի արտոնագրերի տրամադրումը 2 պետությունների երիտասարդներին, ովքեր մտադիր են մուտք գործել և մնալ կողմերի պետությունների տարածքներում արձակուրդի կամ զբոսաշրջության նպատակով: Յուրաքանչյուր կողմ, իր ազգային օրենսդրության համաձայն, կտրամադրի մյուս կողմի քաղաքացիներին բազմակի մուտքի աշխատանքային արձակուրդային ժամանակավոր մուտքի արտոնագիր, որը վավեր է 3 ամսվա ժամանակահատվածում՝ սկսած տրման ամսաթվից և 12 ամսվա օրինական կեցության համար՝ մյուս կողմի տարածք առաջին անգամ մուտքի օրվանից: Արձակուրդի և աշխատանքի վավերական մուտքի արտոնագիր ունեցող անձինք իրավունք կունենան աշխատել իրենց այցելության 12 ամիսներից 6 ամսվա ընթացքում:
Հավանության է արժանացել նաև 2018թ. փետրվարի 16-ին ստորագրված Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Ճապոնիայի կառավարության միջև «Պատմամշակութային ժառանգության գիտահետազոտական կենտրոնի` հնագիտական գտածոների վերականգնման և պահպանման համար սարքավորումների բարելավման ծրագիր» դրամաշնորհի համաձայնագիրը հաստատելու մասին» Հանրապետության նախագահի հրամանագրի նախագծին: Նկատի ունենալով կենտրոնի հնագիտական ֆոնդում պեղումների արդյունքում կուտակված հսկայական քանակի պատմամշակութային արժեքների վերականգնման հրատապությունը և ճարտարապետական կոթողների լավագույն մեթոդներով վերականգնումն ապահովելու համար նյութաբանական հետազոտությունների անհրաժեշտությունը՝ նախարարությունն առաջարկել է ՀՀ և Ճապոնիայի կառավարությունների միջև կնքված JICA դրամաշնորհի շրջանակում նորագույն սարքավորումներով համալրել կենտրոնի հնագիտական վերականգնման լաբորատորիան: