ՀՀ ԿԱՌԱՎԱՐՈՒԹՅՈՒՆ. ՀԱԿԱՃԳՆԱԺԱՄԱՅԻՆ – ՇԻՆԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆ
ՀՀ կառավարությունը մշտական ուշադրության կետրոնում է պահում աղետից տուժած և սոցիալապես անապահով քաղաքացիների հիմնախնդիրները։ Երկրաշարժի հետևանքով անօթևան մնացած ընտանիքների խնդիրների լուծմանն ուղղված բնակարանային շինարարության իրականացման ծրագրի շրջանակում կազմակերպվել և կայացել են Գյումրի քաղաքի Անի և Մուշ-2 թաղամասերում առնվազն 2300 բնակարանի և սպասարկման օբյեկտի, ՀՀ Շիրակի մարզի Ախուրյան գյուղում` 182 բնակարանի և սպասարկման օբյեկտի, ՀՀ Շիրակի մարզի 10 գյուղական բնակավայրերում առնվազն 226 անհատական բնակելի տների, ՀՀ Լոռու մարզի Սպիտակ քաղաքում` առնվազն 354 բնակարանի և սպասարկման օբյեկտի/արհեստագործների թաղամասի ստեղծումով/ և ՀՀ Լոռու մարզի 24 գյուղական բնակավայրերում առնվազն 1821 անհատական բնակելի տների կառուցման մրցույթները։
2008թ. դեկտեմբերին կայացել է ՀՀ Վայոց ձորի մարզի Ջերմուկ քաղաքի չգործող օդանավակայանի տարածքում առաջնահերթ կառուցապատման սխեմաների նախագծերի մշակման մրցույթը։ Նախագծային աշխատանքները ընթացքում են։ Ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է մշակել քաղաքի կառուցապատման սխեման և քաղաքաշինական կանոնադրությունը։
Մշակվում է Գյումրի քաղաքի պատմամշակութային և քաղաքաշինական միջավայրի վերականգնման և զարգացման /Կումայրի/ ծրագիրը։ Ծրագրի նպատակն է Գյումրի քաղաքի պատմական կառուցապատման քաղաքաշինական վերականգնման, գոյություն ունեցող ոճին հարազատ որոշ հատվածների կառուցապատման ու ճարտարապետական փոքր ձևերի վերականգնման միջոցով ապահովել պատմական կենտրոնի պահպանումը, ինչպես նաև նպաստել ավանդական արհեստագործության վերականգնմանը, փոքր և միջին բիզնեսի, տուրիզմի զարգացման և ներդրումների համար բարենպաստ պայմանների ու նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը։
Ազգային մրցունակության խորհրդի գործունեության շրջանակում տուրիզմի զարգացման նպատակով իրականացման փուլում է Տաթևի վանական համալիրի վերականգնման և տարածաշրջանի գրավչությունը բարձրացնելու համապարփակ ծրագիրը։ Ծրագրի արժեքն է 20 մլն. դոլար, և այն ֆինանսավորվելու է սփյուռքահայ գործարարների միջոցով։ Ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է կառուցել Հայաստանում նմանը չունեցող ճոպանուղի, որն ըստ փորձագետների լինելու է աշխարհում ամենաբարձրերից և ամենաերկարներից մեկը։
ՀՀ կառավարությունը ձեռնամուխ է եղել շինարարական ոլորտի աշխուժացմանը՝ հաշվի առնելով վերջինիս խիստ կարևոր դերը երկրի ՀՆԱ-ի ձևավորման գործում։ Այդ նպատակով նախ և առաջ պետական երաշխիքներ են ներկայացվում այն կառուցապատողներին, որոնց բազմաբնակարան անավարտ շինություններն ունեն 50% և ավելի ավարտվածության աստիճան։ Հաջորդ նախաձեռնությամբ ՀՀ կառավարությունը ձեռնամուխ է եղել նոր օրենքի մշակմանը, ըստ որի նախատեսվում է սուբսիդավորել ՀՀ-ում 2009-2011թթ. 1 մլրդ. դրամ և ավելի արժողությամբ հանրային բնույթի նոր շինարարության գործընթացը` շինարարության ավարտից հետո կառուցապատողին վերադարձնելով ընթացքում պետական բյուջե վճարած ԱԱՀ-ի և սոցիալական վճարի ամբողջ ծավալը։
Շինարարության ոլորտի աշխուժացման, ինչպես նաև բնակչության սոցիալական հիմնախնդիրների լուծման նպատակով ՀՀ կառավարությունը մտադիր է հիմնել հիպոթեքային հիմնադրամ, որը կլինի պետություն- մասնավոր համագործակցության հիմքի վրա։ Ակնկալվում է, որ պետական մասնակցությունը կլինի 20 մլն. դոլարի չափով, ինչը հետագայում հնարավորութուն կընձեռի բնակչությանը հիպոթեքային վարկեր տրամադրելու նպատակով ներգրավել 200-300 մլն. դոլար։