Երևանում տեղի կունենա «Գիտության և տեխնոլոգիաների միավորում» ամենամյա STCC գիտաժողովը
«Գիտության և տեխնոլոգիաների միավորում» ամենամյա գիտաժողովը տեղի կունենա Երևանում սեպտեմբերի 28-29-ին: STCC տարեկան գիտաժողով է, որը կազմակերպում են  Հայաստանի Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Ինֆորմատիկայի և ավտոմատացման պրոբլեմների ինստիտուտը և SmartGateVC վենչուրային ֆոնդի նախաձեռնությունը հանդիսացող «Քաթըլիսթ» հիմնադրամը ԵՄ-ն բիզնեսի համար նախաձեռնության «Նորարարական տուրիզմի և տեխնոլոգիաների զարգացում Հայաստանի համար» ծրագրի աջակցությամբ՝ Գիտության և տեխնոլոգիաների կոնվերգենցիայի պլատֆորմի (STCP) շրջանակներում:
Համաժողովը նպաստում է ակադեմիայի և արդյունաբերության միջև գիտելիքի փոխանակմանը՝ ամրապնդելու համագործակցությունը և գիտահետազոտական լաբորատորիաներից նորարարությունների փոխանցումը արդյունաբերությանը, որն էլ խթան կհանդիսանա Հայաստանի տնտեսության համար:
STCC-ն ապահովում է հարթակ քննարկելու՝
• Եվրոպայի և ԱՄՆ առաջատար համալսարանների հետ համագործակցության սխեմաների ստեղծում և տեղական տեխնոլոգիական ընկերությունների հետ համատեղ հետազոտական լաբորատորիաների հիմնում;
• հատուկ ուղղություններով համայնքների ձևավորում՝ գիտելիքների փոխանակումը և համագործակցությունը խթանելու համար;
• ռաջատար համալսարաններից գիտնականների, դասախոսների և այլ մասնագետների հնարավոր հայրենադարձության համար հիմքի ստեղծում;
• Գիտության ֆինանսավորման մեխանիզմների և Հայաստանում դրանց հնարավոր կրկնօրինակման վերաբերյալ միջազգային լավագույն փորձի քննարկումներ:
Գիտաժողովի հիմնական թեմաներն են արհեստական բանականությունը, ռոբոտաշինությունը և կառավարումը, ավիատիեզերական արդյունաբերությունը և հաշվողական կենսաբանությունը:
25+ պանելային քննարկումները ուղղված կլինեն Արևմուտքի և Արևելքի խաչմերուկում Հայաստանի զարգացման հեռանկարներին, Հայաստանի թվային փոխակերպման օրակարգին և  տեխնոլոգիական արդյունաբերության համար դրա հնարավորություններին, Հայաստանի հետազոտական համալսարանների հեռանկարներին, ինժինիրինգի և ինքնավարության ուսումնասիրության ապագային Հայաստանում, զարգացող բիոտեխնոլոգիական հատվածին և դրա զարգացման հիմնական կատալիզատորների վերանայմանը, սփյուռքի ռեսուրսներին և վերջիններիիս  ներգրավման համար պարարտ հողի անհրաժեշտությանը և այլն:
Բանախոսներն ու մասնակիցները տեղական գիտական ​​և համալսարանական շրջանակներից են, ինչպես նաև տեխնոլոգիական ընկերություններից, զարգացող տեղական տեխնոլոգիական ստարտափներից, ինչպես նաև առաջատար հետազոտական ​​հաստատություններից ( Մերիլենդի համալսարան, Լեյպցիգ, UIUC, Կաուստ և այլն):
Ակնառու խոսնակներից են ՝
• Նաիրա Հովակիմյան՝ Իլինոյսի համալսարան Ուրբանա-Շամպայնի Գրաֆթոնի և Վիլկինսի պրոֆեսոր, IntelinAir-ի համահիմնադիր և գլխավոր գիտնական,