FACEBOOK, IPO, NASDAQ. ՏԱՐՎԱ ԻՆՏԵՐՆԵՏԱՅԻՆ ԻՐԱԴԱՐՁՈՒԹՅՈՒՆԸ ՄՈՏԵՆՈՒՄ Է
Facebook-ն իր IPO-ն (արժեթղթերի առաջնային տեղաբաշխում) կիրականացնի ամերիկյան բարձրտեխնոլոգիական Nasdaq բորսայում: Այս մասին հաղորդում է The Wall Street Journal-ը՝ հղում անելով իր սեփական հավաստի աղբյուրներին:
Ըստ վերլուծաբանների՝ Facebook-ի նման որոշումը սպասելի էր, քանի որ հենց Nasdaq բորսայում են շրջանառվում առաջատար ինտերնետային ընկերությունների մեծ մասի, մասնավորապես նաև Apple-ի, Intel-ի, Microsoft-ի և Google-ի  արժեթղթերը:
Հիշեցնենք, որ նախորդ շաբաթ աշխարհի խոշորագույն սոցիալական ցանցն արգելել էր ալտերնատիվ բորսաներին գործառնություններ իրականացնել իր արժեթղթերով: Նման քայլն, ընկերության պարզաբանմամբ, հնարավորություն կտա IPO-ի ժամանակ առավել ճիշտ գնահատել ընկերության բաժնետերերի շրջանակները: Միևնույն ժամանակ, ներդրողները հնարավորություն կունենան հստակ պատկերացում կազմել ընկերության արժեթղթերի իրական գնի վերաբերյալ:
IPO իրականացնելու նպատակով իր համապատասխան դիմումը Facebook-ն ԱՄՆ արժեթղթերի և բորսաների հաձնաժողով (SEC) ներկայացրել էր ընթացիկ տարվա փետրվար ամսին: Ինչպես նշվում է SEC-ին ներկայացված փաստաթղթերում` Facebook-ը մտադիր է IPO-ի արդյունքում ներգրավել նվազագույնը 5 մլրդ ԱՄՆ դոլար: Վերլուծաբանների գնահատմամբ` IPO-ի շրջանակներում ընկերությունը կգնահատվի 75-100 մլրդ դոլար:
Հատկանշական է, որ SEC-ի ներկայացված փաստաթղթերում Facebook-ը հրապարակել է որոշ ֆինանսական ցուցանիշներ: Համաձայն այս ցուցանիշների՝ 2011 ֆինանսական տարվա արդյունքներով Facebook-ի հասույթը կազմել է 3.71 մլրդ դոլար, իսկ շահույթը, մեկ տարվա ընթացքում աճելով շուրջ 65%-ով, կազմել է 1 մլրդ դոլար:
Նշենք, որ մինչ IPO իրականացնելը Facebook-ը մասնավոր ընկերություն է, ինչը նշանակում է, որ ընկերության արժեթղթերը չեն կարող շրջանառվել ավանդական բորսաներում: Այլընտրանքային տարբերակ են ալտերնատիվ բորսաները: