Ինֆոգրաֆիկա. Հայաստանի 1,000 խոշոր հարկատուների 78.2%-ը Երևանից է. 2023թ. հունվար-մարտ
Պետական եկամուտների կոմիտեն հրապարակել է 2023թ. հունվար-մարտ ամիսների 1,000 խոշոր հարկ վճարողների կողմից վճարված հարկերի և տուրքերի ցուցանիշները։ Այս մասին «Բիզնես 24»-ին տեղեկացնում են ՊԵԿ-ից։ 1,000 հարկատուների վճարած հարկերի ծավալը կազմել է 381.1 մլրդ դրամ, ինչը 2022թ. համադրելի ցուցանիշից ավել է 72.1 մլրդ դրամով կամ 23.33%-ով։
ՀՀ 1,000 խոշոր հարկ վճարողներից բացարձակ մեծամասնությունը գրանցված է Երևանում։ Խոսքը գնում է 782 ընկերության մասին կամ՝ ընկերությունների 78.2%։ Երևանյան ընկերությունների կողմից մուծվել է 302.38 մլրդ դրամ կամ  1,000 խոշոր հարկ վճարողների մուծած հարկերի 79.34%։ Երևանյան ընկերությունների առաջատար եռյակը հետևյալն է՝ «Գազպրոմ Արմենիա», «Գրանդ Տոբակո», «Փրիթի Ուեյ»։
Մարզերում գրանցված ընկերությունների կողմից մուծվել է հարկերի 20.66% կամ 78.72 մլրդ դրամ հարկ։
Կոտայքի մարզը ներկայացված է 54 ընկերությամբ՝ 5.4%։ Կոտայքում գործող ընկերությունների կողմից մուծվել է 15.3 մլրդ դրամ կամ 4.02%։ Կոտայքի մարզի խոշորագույն հարկատուն Գազպրոմ Արմենիա ՓԲԸ Տրանսգազ ընկերությունն է։
Արարատի մարզը ներկայացված է 28 ընկերությամբ՝ 2.8%։ Արարատի մարզում գործող ընկերությունների կողմից մուծվել է 15.08 մլրդ դրամ կամ 3.96%։ Արարատի մարզի խոշորագույն հարկատուն Ինտերնեյշնլ Մասիս Տաբակն է։
Սյունիքի մարզը ներկայացված է 19 ընկերությամբ՝ 1.9%։ Սյունիքում գործող ընկերությունների կողմից մուծվել է 21.23 մլրդ դրամ կամ 5.57%։ Սյունիքի մարզի խոշորագույն հարկատուն ԶՊՄԿ-ն է։
Արմավիրի մարզը ներկայացված է 21 ընկերությամբ՝ 2.1%։ Արմավիրի մարզում գործող ընկերությունների կողմից մուծվել է 8.83 մլրդ դրամ կամ 2.32%։ Արմավիրի մարզի խոշորագույն հարկատուն ՀԱԷԿ-ն է։
Լոռու մարզը ներկայացված է 34 ընկերությամբ՝ 3.4%։ Լոռիում գործող ընկերությունների կողմից մուծվել է 5.56 մլրդ դրամ կամ 1.46%։ Լոռու մարզի խոշորագույն հարկատուն Կանտուսն է։
Շիրակի մարզը ներկայացված է 30 ընկերությամբ՝ 3.0%։ Շիրակում գործող ընկերությունների կողմից մուծվել է 5.56 մլրդ դրամ կամ 1.46%։ Շիրակի մարզի խոշորագույն հարկատուն «Ա և Կ Համբարձումյաններ» ընկերությունն է։
Արագածոտնի մարզը ներկայացված է 12 ընկերությամբ՝ 1.2%։ Արագածոտնում գործող ընկերությունների կողմից մուծվել է 3.65 մլրդ դրամ կամ 0.96%։ Արագածոտնի մարզի խոշորագույն հարկատուն ՅուԷսԷյ Ավտոէքսպորտ ԲՍԵ ընկերությունն է։
Տավուշի մարզը ներկայացված է 12 ընկերությամբ՝ 1.2%։ Տավուշում գործող ընկերությունների կողմից մուծվել է 1.56 մլրդ դրամ կամ 0.41%։ Տավուշի մարզի խոշորագույն հարկատուն «Իջևանի գինու, կոնյակի գործարան» ընկերությունն է։
Գեղարքունիքի մարզը ներկայացված է 5 ընկերությամբ՝ 0.5%։ Գեղարքունիքում գործող ընկերությունների կողմից մուծվել է 0.6 մլրդ դրամ կամ 0.16%։ Գեղարքունիքի մարզի խոշորագույն հարկատուն ԱԱ-Մոթորս ընկերությունն է։
Վայոց ձորի մարզը ներկայացված է 3 ընկերությամբ՝ 0.3%։ Վայոց ձորում գործող ընկերությունների կողմից մուծվել է 1.33 մլրդ դրամ կամ 0.35%։ Վայոց ձորի մարզի խոշորագույն հարկատուն ԶԵԴ Գրուպ ընկերությունն է։