Berkshire Hathaway-ը հուլիսին վաճառել է Bank of America-ի 3 մլրդ դոլարի բաժնետոմսեր
Ուորեն Բաֆեթի Berkshire Hathaway ներդրումային ընկերությունը հուլիսին վաճառել Է Bank of America-ի (BofA) բաժնետոմսերն ընդհանուր առմամբ 3 մլրդ դոլարի չափով, գրում է Bloomberg-ը։
ԱՄՆ արժեթղթերի և բորսաների հանձնաժողով (SEC) ներկայացված փաստաթղթերի համաձայն՝ Berkshire Hathaway-ը հուլիսի 25-ից 29-ը վաճառել է BofA-ի բաժնետոմսերը 767 միլիոն դոլարով: Բացի այդ, հուլիսի 22-24-ին վաճառվել են BofA-ի գրեթե 802․5 միլիոն դոլարի բաժնետոմսեր, իսկ հուլիսի 17-19-ը՝ 1․48 միլիարդ դոլարի:
Այս վաճառքները 6․9%-ով կրճատել են Berkshire-ի մասնաբաժինը BofA-ում, նշում է Bloomberg-ը: Գործակալության հաշվարկներով՝ ներդրումային ընկերությանը պատկանում է բանկի գրեթե 962 մլն բաժնետոմս՝ 39․5 մլրդ դոլար արժողությամբ, հուլիսի 29-ի փակման գնով (41․09 դոլար):
Berkshire Hathaway-ը սկսել է ներդրումներ կատարել Bank of America-ում 2011 թվականին և երկար ժամանակ եղել է նրա խոշորագույն բաժնետերը, նշում է Bloomberg-ը: Մեկ տասնամյակի ընթացքում ընկերությունը շարունակել է ներդրումներ կատարել բանկում և հասել է կարգավորող մարմինների թույլտվությանը՝ իր մասնաբաժինը հասցնել ավելի քան 10%-ի: 2023 թվականին Բաֆեթը ճշգրտեց տոկոսադրույքները ֆինանսական հատվածում, բայց նշեց, որ ինքը դեռևս չի ցանկանում վաճառել BofA-ի բաժնետոմսերը:
Այժմ Բաֆեթը կանխիկացնում է իր BofA-ի բաժնետոմսերը, որոնք տարեսկզբից աճել են 22%-ով։
Հուլիսի 30-ի դրությամբ Ուորեն Բաֆեթը զբաղեցնում է յոթերորդ տեղը Forbes Real-Time Billionaires համաշխարհային վարկանիշում։ Նրա կարողությունը գնահատվում է 138․8 միլիարդ դոլար։