Volkswagen-ի ղեկավարը հայտարարել է «աննախադեպ ճգնաժամ» ամբողջ եվրոպական ավտոարդյունաբերության համար
Ամբողջ եվրոպական ավտոմոբիլային արդյունաբերությունը հայտնվել է ծայրահեղ ծանր վիճակում, որը նախկինում երբևէ չի եղել: Այսպիսի կարծիք է հայտնել գերմանական Volkswagen ավտոկոնցեռնի ղեկավար Օլիվեր Բլյումը Bild am Sonntag թերթին տված հարցազրույցում:
«Ամբողջ եվրոպական ավտոմոբիլային արդյունաբերությունը շատ բարդ իրավիճակում է: Նախկինում այսպես երբևէ չի եղել. տնտեսական պայմաններն էլ ավելի են բարդացել իրավիճակը, հատկապես Volkswagen ապրանքանիշի համար», – Բլյումը հայտարարել է, որ գերմանական ավտոկոնցեռնի իրավիճակն այնքան լուրջ է, որ «չի կարելի ամեն ինչ թողնել այնպես, ինչպես նախկինում էր», և «միայն ծախսերի կրճատումն այժմ այլևս բավարար չէ»: Նրա կարծիքով՝ նոր միջոցներ է պետք ձեռք առնել, բայց չի հստակեցրել անելիքները:
«Եվրոպայում ավելի ու ավելի քիչ մեքենաներ են վաճառվումԼ Միևնույն ժամանակ, ասիական նոր մրցակիցները արագորեն ներթափանցում են շուկա: Կարկանդակը քչանում է, իսկ մենք ավելի շատ հյուրեր ունենք սեղանի շուրջ», – ասել է գործարարը:
Այնուամենայնիվ, նա վստահեցրել է, որ Volkswagen-ը հավատարիմ է մնում Գերմանիային: Այնուամենայնիվ, նա մատնանշել է, որ կոնցեռնին պետք է ընդհանուր առմամբ խնայել մոտ 5 միլիարդ եվրո: Գործարարն ընդգծել է, որ եվրոպական շուկայում այլևս արտադրությունը թանկացել է, շահույթը՝ նվազել:
Հիշեցնենք՝ սեպտեմբերի 2-ին DPA գործակալությունը հայտնել է, որ Volkswagen-ը թույլատրում է գործարանների փակումը և աշխատակիցների կրճատումները՝ որպես 2023 թվականին ընդունված խնայողությունների ծրագրի մի մաս: Խորհրդի տեսանկյունից պետք է իրականացվի Volkswagen AG խմբի ապրանքանիշերի խոշոր վերակառուցում:։ Բացի այդ, ղեկավարությունը կարծում է, որ ծախսերի խնայողության նպատակները հնարավոր չէ իրականացնել նախկինում պլանավորված աշխատատեղերի կրճատման միջոցով: Այս կապակցությամբ ղեկավարությունը որոշել է դադարեցնել աշխատանքային երաշխիքները, որոնք ամրագրված են աշխատանքային պայմանագրերում՝ 1994 թվականից ի վեր:
2023 թվականին Volkswagen-ի կողմից ընդունված խնայողությունների ծրագիրը նախատեսված է մինչև 2026 թվականը շահույթը 10 միլիարդ եվրոյով ավելացնելու համար: