Աշխարհի տարբեր երկրներից ստարտափները Sber500 Դեմո-օրվա ընթացքում կմրցեն ներդրումների համար
Նոյեմբերի 7-ին Մոսկվայում տեղի կունենա Սբերբանկի տեխնոլոգիական ստարտափների Sber500 միջազգային աքսելերատորի հինգերորդ ալիքի Դեմո-օրը: Ներդրողներին և կորպորացիաներին իրենց լուծումները կներկայացնեն Ռուսաստանից, Հայաստանից, Իսրայելից և այլ երկրներից 30 ուժեղագույն ստարտափներ, ինչպես նաև Sber500-ի և GigaChat-ի ուղղությունից AI-ընկերություններ:
Sber500-ի հինգերորդ ալիքին մասնակցելու հայտ է ներկայացրել 1,500 ստարտափ, որոնցից մեկ քառորդը արտասահմանյան են. ծրագրով հետաքրքրված էին 28 երկրների թիմեր։ Բացի այդ, առաջին անգամ անցկացվել է առանձին ուղղություն ստարտափների և անհատական մասնակիցների համար, ովքեր պատրաստ են օպտիմիզացնել իրենց արտադրանքը Սբերբանկի GigaChat նեյրոցանցային մոդելի միջոցով կամ դրա հիման վրա ստեղծել նորերը. ուղղությունը գրավել է ավելի քան 1,200 հայտ: Այսպիսով, աքսելերատորին մասնակցել ցանկացողների ընդհանուր թիվը գերազանցել է 2,700-ը:
Այս տարվա Դեմո-օրվա առանձնահատկությունն այն է, որ ցանկացած բիզնես-հրեշտակ, վենչուրային հիմնադրամի կամ կորպորացիայի ներկայացուցիչ կկարողանա հայտարարել մասնակից ստարտափներում ներդրում կատարելու իր մտադրության մասին կամ առաջարկել նրանց պիլոտային ծրագիր առցանց՝ հենց Դեմո-օրվա ընթացքում: Յուրաքանչյուր ելույթից հետո կհայտնվի QR-կոդ՝ առաջարկները հավաքելու համար, իսկ առաջարկված միջոցների և պայմանագրերի ընդհանուր ծավալը կհայտարարվի շոուի վերջում:
Ալեքսանդր Վեդյախինը, Սբերբանկի վարչության նախագահի առաջին տեղակալը, ասել է․ «Մեր հինգերորդ հավաքագրումը տարբերվում է նախորդներից: Առաջին անգամ մասնակիցների ավելի քան մեկ երրորդը գիտատար մշակումներով տեխնոլոգիական ստարտափներ են: Sber500-ի հինգերորդ ալիքին մասնակցելու հայտ է ներկայացրել 1,500 ստարտափ, յուրաքանչյուր չորրորդ հայտը ստացվել է արտերկրից. այս թիվը վկայում է մեր երկրի և Սբերբանկի՝ որպես հուսալի և հեռանկարային գործընկերոջ նկատմամբ վստահության մասին: Sber500-ի նախորդ չորս ալիքների շրջանավարտներն արդեն ապացուցել են իրենց պահանջված լինելը թե՛ Ռուսաստանում, թե՛ այլ երկրներում: Նրանք ներգրավել են 3.5 միլիարդ ռուբլի, իսկ նրանց հասույթն աճել է տարեկան միջինում 70%-ով: Մենք հավատում ենք ստարտափներին և նախաձեռնող մարդկանց և ցանկանում ենք օգնել նրանց նոր ձեռքբերումներ ունենալ: Դեմո-օրը հիանալի հնարավորություն է բիզնեսի բազմապատիկ աճ ապահովելու համար»:
Ստարտափների ելույթներից բացի, Դեմո-օրվա ընթացքում կցուցադրվի Kandinsky նեյրոցանցի և նրա ստեղծագործական գործընկերների տեխնոլոգիական շոուն:
Դեմո-օրվա հեռարձակումը կանցկացվի աքսելերատորի կայքում: