Ինեկոբանկի ու Եվրոպական Ներդրումային Բանկի միջեւ ստորագրվել է 40 միլիոն եվրո ֆինանսավորման վերաբերյալ համագործակցության պայմանագիր
15/11/2024 16:22
Եվրոպական Ներդրումային Բանկի (ԵՆԲ) մասը կազմող ԵՆԲ Գլոբալը (EIB Global) համագործակցության պայմանագիր է ստորագրել հայկական Ինեկոբանկի հետ՝ ուղղակիորեն տրամադրելով բանկին 40 միլիոն եվրո ֆինանսավորում:
Ինեկոբանկին հատկացվող ֆինանսական այս փաթեթը կուղղվի Հայաստանում մանր, փոքր և միջին ձեռնարկությունների (ՄՓՄՁ) կայուն և երկարաժամկետ զարգացմանը, ինչպես նաև մրցունակության բարձրացմանը։ Հատուկ ուշադրություն է դարձվելու կին ձեռներեցներին աջակցությանը՝ նպաստելով ներառական տնտեսական աճին ու նորարարությանը:
Ինեկոբանկի Գործադիր տնօրեն Հայկ Ոսկանյանն իր գոհունակությունը հայտնեց ԵՆԲ-ի հետ ջանքերը միավորելու և այս կարևոր նախաձեռնությանը աջակցելու առթիվ։
«Վստահ ենք, որ այս համագործակցության շնորհիվ կապահովենք երկարաժամկետ ֆինանսավորում հայաստանյան ՄՓՄՁ-ների համար՝ հնարավորություն տալով նրանց առաջ շարժվել, գնալ նորարարությունների ճանապարհով և հաջողել։ Վստահ ենք նաև, որ այս նախաձեռնությունը դրական ազդեցություն է ունենալու ձեռներեցության և նորարարության զարգացման վրա»,- նշում է Հ․ Ոսկանյանը։
Թեև Ինեկոբանկը նախկինում ևս ունեցել է ֆինանսավորում ԵՆԲ-ից տարբեր նախաձեռնությունների շրջանակում, սա առաջին ուղղակի համագործակցությունն է։ Նպատակը՝ ամրապնդել երկկողմ հարաբերությունները և ընդլայնել ֆինանսավորման հասանելիությունը հայաստանյան գործարար համայնքի համար՝ խթանելով ձեռներեցությունը։
Ինեկոբանկի Կորպորատիվ բիզնեսի տնօրեն Արտյոմ Չիչյանի խոսքերով բանկը կարևորում է մեր երկրում բիզնես միջավայրի ձևավորմանն ու բիզնեսների զարգացմանն ուղղված բոլոր նախաձեռնությունները և իր գործունեությամբ  ձգտում նպաստել այդ գործընթացներին։
«Ինեկոբանկը մշտապես մանր, փոքր և միջին ձեռնարկությունների կողքին է և առաջարկում է ֆինանսավորման լայն հնարավորություններ։ Ուրախ ենք համագործակցել ԵՆԲ Գլոբալի հետ հատկապես այս նախաձեռնության շրջանակում և աջակցել ավելի շատ ՄՓՄՁ-ների հասնել իրենց բիզնես նպատակներին կայուն զարգացման ճանապարհով», – ասում է Ա․ Չիչյանը։
ԵՆԲ փոխնախագահ Թերեզա Չերվինսկան նշում է, որ իրենք ուրախ են գործընկեր Ինեկոբանկի հետ միասին հայաստանյան ՄՓՄՁ-ներին իրենց աջակցությունն ավելացնելու առթիվ։
«ԵՆԲ-ն հակված է խթանել երկրում ձեռներեցությունն ու ներառական աճը՝ օգնելով բիզնեսներին հաղթահարել իրենց զարգացման խոչընդոտները: Երկարաժամկետ ֆինանսավորման (այդ թվում՝ տեղական արժույթով) հասանելիության բարձրացման հրատապ կարիքը բավարարելով՝ մենք Հայաստանի գործարար էկոհամակարգի համար ճանապարհ ենք հարթում դեպի ավելի դիմակայուն և նորարար ապագա»,-ասում է Թ․Չերվինսկան:
Ֆինանսավորման այս ծրագիրը նպատակ ունի խթանել ձեռներեցությունը, աջակցել կայուն և կանաչ զարգացմանը և նպաստել նորարարությանը՝ համահունչ Եվրամիության և Հայաստանի ընդհանուր առաջնահերթություններին ներառական տնտեսական զարգացման համար։
Ինեկոբանկը տարածաշրջանի առաջատար բանկերից  է, որն առաջարկում է մանրածախ ու կորպորատիվ բանկային ծառայություններ` ուղղված յուրաքանչյուր անհատի և բիզնեսի ֆինանսական կարիքներին ու հետաքրքրություններին: Այս տարիների ընթացքում  բանկը մշակել է նորարարական թվային լուծումներ և պրոդուկտներ՝ ներդնելով ֆինանսական ծառայությունների բոլորովին նոր մշակույթ Հայաստանում։  Ինեկոբանկի բոլոր նորություններին և առաջարկներին կարող եք հետևել բանկի պաշտոնական կայքում և սոցիալական հարթակներում (Facebook, LinkedIn, Instagram
Եվրոպական ներդրումային բանկը (ԵՆԲ) Եվրոպական միության երկարաժամկետ ֆինանսավորման հաստատություն է, որը պատկանում է անդամ պետություններին։ Այն տրամադրում է երկարաժամկետ ֆինանսավորում հուսալի ներդրումների համար՝ աջակցելով ԵՄ քաղաքականության նպատակներին չորս առաջնահերթ ոլորտներում՝ ենթակառուցվածքներ, նորարարություն, կլիմա եւ շրջակա միջավայր, միկրո, փոքր եւ միջին ձեռնարկություններ (ՄՓՄՁ-ներ)։ ԵՆԲ Գլոբալը ԵՆԲ խմբի մասնագիտացված ստորաբաժանում է, որի նպատակն է զարգացնել միջազգային համագործակցությունները եւ զարգացման ֆինանսավորման ազդեցությունը՝ նպաստելով Եվրոպական միության երեք համընդգրկուն առաջնահերթություններին. «Եվրոպական կանաչ գործարք» (European Green Deal), «Գլոբալ դարպասներ» (Global Gateway) եւ կայուն ու ներառական աճ։ Team Europe-ի կազմում ԵՆԲ Գլոբալը խթանում է ուժեղ, կենտրոնացած համագործակցություններ՝ գործակցելով այլ զարգացման ֆինանսավորման հաստատությունների եւ քաղաքացիական հասարակության հետ՝ սերտորեն աշխատելով այլ բազմակողմ զարգացման բանկերի հետ։ ԵՆԲ Գլոբալն ավելի է մոտեցնում ԵՆԲ խմբին տեղի մարդկանց, ընկերություններին եւ հաստատություններին ամբողջ աշխարհում գործող գրասենյակների միջոցով՝ ներառյալ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային ներկայացուցչությունը, որն ընդգրկում է նաեւ Հայաստանը։