ԱՄԷ-ում պատմել են մեգանախագծերի մասին, որոնք կփոխեն երկիրը
Արաբական Միացյալ Էմիրությունները շարունակում է զարմացնել աշխարհին իր մեծ նախագծերով, որոնք ոչ միայն փոխում են քաղաքային լանդշաֆտը, այլև ընդգծում են երկրի նվիրվածությունը նորարարություններին և կայուն զարգացմանը: ԱՄԷ-ն ունի բազմաթիվ նշանակալից նախաձեռնություններ, որոնք նախատեսված են առաջիկա տարիներին, որոնք խոստանում են դառնալ արդիականության իսկական խորհրդանիշներ:
Տարածաշրջանում բնապահպանական իրավիճակի բարելավման ուղղությամբ կարևոր քայլ կլինի Դուբայի կանաչ ողնաշարի նախագիծը, որը Շեյխ Մոհամմադ Բին Զայեդ ճանապարհի երկայնքով կստեղծի 64 կիլոմետրանոց էկոմիջանցք: Արևային մարտկոցների տեղադրումը և մեկ միլիոն ծառ տնկելը կօգնի բարելավել քաղաքի էկոլոգիան՝ նպաստելով քաղաքային ավելի մաքուր և առողջ միջավայրի ստեղծմանը:
Ոչ պակաս նշանակալից է Dubai Reefs նախագիծը, որը ներառում է աշխարհում ամենամեծ արհեստական ​​խութի ստեղծումը։ Այս նախագիծը ոչ միայն կպաշտպանի ծովային էկոհամակարգը, այլև հիմք կհանդիսանա էկոտուրիզմի զարգացման համար՝ ուշադրություն հրավիրելով ծովային ռեսուրսների և կենսաբազմազանության պահպանման կարևորության վրա։
Dubai Mangroves-ը ևս մեկ ծրագիր է, որն ուղղված է մանգրոյի անտառների վերականգնմանը, որը ներառում է ավելի քան 100 միլիոն ծառերի տնկում: Սա կօգնի բարելավել կենսաբազմազանությունը և պաշտպանել ափը էրոզիայից, ինչպես նաև ստեղծել նոր էկոհամակարգեր, որոնք բարելավում են ծովային կյանքի կյանքը:
Մյուս նախաձեռնությունները ներառում են The Loop՝ 93 կմ երկարությամբ էկոլոգիապես մաքուր քաղաքային ճանապարհը, որը նախատեսված է հետիոտների և հեծանվորդների համար: Այս նախագիծը ոչ միայն կբարելավի տրանսպորտային ենթակառուցվածքները, այլև կնպաստի առողջ ապրելակերպին՝ խրախուսելով բնակիչների և զբոսաշրջիկների ակտիվ հանգիստը։
Dubai Cycle City 2040-ը ևս մեկ կարևոր նախաձեռնություն է, որի նպատակն է ստեղծել ավելի քան 1000 կիլոմետրանոց հեծանվային արահետներ, ինչը Դուբայը կդարձնի աշխարհի հեծանվորդների համար ամենահարմար քաղաքներից մեկը: Սա կբարելավի քաղաքի բնակիչների կյանքի որակը և կնպաստի օդի աղտոտվածության նվազեցմանը:
Վերջապես, Հաթայի զարգացման գլխավոր պլանը նպատակ ունի պահպանել բնական միջավայրը և զարգացնել զբոսաշրջությունը Հաթայում: Ծրագիրը ներառում է հանրային ծառայությունները բարելավելու, կայուն տրանսպորտային համակարգ ստեղծելու և տեղի բնակիչներին աջակցելու նախաձեռնություններ, ինչը կօգնի պահպանել տարածաշրջանի յուրահատուկ մշակույթն ու բնությունը:
Ի հավելումն համայնքային այս ծրագրերի, ակնկալվում է, որ ԱՄԷ-ն կշարունակի զարգացնել իր առողջարաններն ու զվարճանքի համալիրները: Նոր թանգարանների և ժամանցի բարձրակարգ կենտրոնների ի հայտ գալը կգրավի  զբոսաշրջիկներին ամբողջ աշխարհից, ինչը, իր հերթին, կնպաստի տնտեսական աճին և նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը։