Մեկնարկել է Հայաստանում բջջային հայալեզու հավելվածների ստեղծմանն ուղղված ծրագիր
«ԱրմենՏել» ընկերությունը (ապրանքանիշը Beeline) և «Տեխնոլոգիական Զարգացման Կենտրոն» hիմնադրամը AppCON 2013 միջազգային համաժողովի շրջանակում հայտարարում են հայալեզու բջջային հավելվածների ստեղծմանն ուղղված ծրագրի մեկնարկի մասին:
Ծրագրի շրջանակում կազմակերպիչները հրավիրում են ՀՀ տարածքում գործող անհատներին և կազմակերպություններին ներկայացնել բջջային բովանդակության զարգացմանն ուղղված համագործակցության առաջարկ՝ բեռնելով դրանք app.am կայքում` www.app.am/submit.html  հասցեում տեղադրված հատուկ հավելվածի օգնությամբ:
Ծրագիր-առաջարկները կարող են ներկայացվել սկսած սույն թվականի դեկտեմբերի 1-ից մինչև 2014 թվականի մարտի 31-ը:  Ներկայացված առաջարկները կուսումնասիրվեն ծրագիրն իրականացնող խմբի կողմից և ամենախոստումնալից գաղափարների հեղինակները կստանան ֆինանսական աջակցություն հիմնադրամի կողմից:
«Բջջային հավելվածներն օրեցօր ավելի մեծ պահանջարկ են վայելում և դարձել են մարդկանց առօրեական անհրաժեշտություններից մեկը: Հայաստանում հավելվածներից շատ քչերն են հարմարեցված հայ հասարակությանը և հայերեն լեզվին: Համոզված եմ, որ այս ծրագիրը մեծապես կնպաստի հայալեզու բջջային հավելվածների շուկայի զարգացմանը և կխթանի երիտասարդների ներգրավածությունը զարգացման մեծ ներուժ ունեցող բնագավառում: «ԱրմենՏել» ընկերությունը, հանդիսանալով Հայաստանի հեռահաղորդակցության շուկայի խոշորագույն օպերատոր, շարունակելու է աջակցել այն ծրագրերին, որոնք ուղղված կլինեն այս գործընթացի հետագա զարգացմանը և կօգնեն մարդկանց կյանքը դարձնել ավելի լավ», – նշել է  «ԱրմենՏել» ընկերության Գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը:
«Նոյեմբերի 22-ին «ԱրմենՏել» ՓԲԸ աջակցությամբ «Տեխնոլոգիական Զարգացման Կենտրոնի» կողմից կազմակերպված AppCON2013 համաժողովի շրջանակում բիզնեսի, հասարակական ոլորտի և ծրագրավորողների միջև տեղ գտած քննարկումները և կարծիքների փոխանակությունը մեզ հույս են ներշնչում, որ այս նոր ծրագրի արդյունքում հայալեզու բջջային բովանդակության զարգացման ուղղությամբ կհաջողվի զգալի առաջընթաց գրանցել»,- նշել է «Տեխնոլոգիական Զարգացման Կենտրոն» hիմնադրամի տնօրեն Սամվել Չախալյանը:
Նշենք, որ AppCON 2013-ի միջազգային համաժողովը հայալեզու բովանդակությանն զարգացմանն ուղղված նախաձեռնության առաջին քայլերից մեկն էր: Այն անց է կացվել  «ԱրմենՏել» ընկերության աջակցությամբ սույն թվականի նոյեմբերի 22-ին և նվիրված էր բջջային հավելվածների և բովանդակության զարգացման միջազգային և տեղական ժամանակակից միտումներին:
Միջոցառմանը մասնակցում էին խոշոր և միջին բիզնեսի ավելի քան հարյուր ներկայացուցիչ, բջջային հավելվածների մշակողներ, լրագրողներ, հասարակական և քաղաքական գործիչներ, ինչպես նաև ծառայություն մատուցող կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ: Բջջային բովանդակության միջազգային զարգացման միտումներին և հայաստանյան շուկայում լավագույն փորձի կիրառմանը նվիրված համաժողովին ելույթ ունեցան «Մայքրոսոֆթ», SPB TV,  PicsАrt, mLab ECA և «ԱրմենՏել» ընկերության ներկայացուցիչները: