Վլադիմիր Պուտինը ստորագրել է թվային ռուբլու մասին օրենքը
Հուլիսի 24-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը օրենք է ստորագրել թվային ռուբլու ներդրման և համապատասխան էլեկտրոնային հարթակի ստեղծման մասին։
Օրենքն ապահովում է CBDC պլատֆորմի օպերատորի կարգավիճակ Ռուսաստանի Բանկի համար:
Նոր ֆինանսական գործիքը կպահվի թվային հաշիվների վրա, որոնք կարող են բացել նաև արտասահմանյան բանկերը։ Բացի այդ, ֆինանսական հաստատությունները պարտավոր են կանխել ակտիվի վրա խարդախ հարձակումները:
Հետագայում ԿԲ տնօրենների խորհուրդը կմշակի թվային ռուբլով գործառնությունների կանոններ, կսահմանի գործարքների վճարները և բանկերում հաճախորդների համար տեխնոլոգիաների ներդրման վերջնաժամկետներ։
Ավելի վաղ ԿԲ-ն հայտարարել էր, որ Ռուսաստանի Դաշնությունում ազգային թվային արժույթի անվտանգությունն ապահովված է «ամենաբարձր մակարդակով», քանի որ դրա մշակումն իրականացվել է FSB-ի վերահսկողության ներքո։
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 11-ին Պետդուման հաստատել է թվային ռուբլու ներդրման մասին օրենքը։ Փաստաթուղթն անմիջապես անցել է երկրորդ և երրորդ ընթերցումը։ Հիմնական դրույթներն ուժի մեջ կմտնեն 2023թ. օգոստոսի 1-ից։
Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացիները 2025-2027թթ. կկարողանան օգտվել ազգային թվային արժույթից։