Նիգերիան կփոխի eNaira-ի մոդելը՝ CBDC-ի օգտագործումը խթանելու համար
Նիգերիայի կենտրոնական բանկը ցանկանում է, որ ավելի շատ քաղաքացիներ օգտագործեն իր թվային արժույթը: Այդ նպատակով բանկի ղեկավարի պաշտոնակատար Ֆոլաշոդուն Ադեբիսի Շոնուբին չորեքշաբթի (հուլիսի 26-ին) Twitter-ում հայտարարեց, որ Նիգերիայի Կենտրոնական բանկը (CBN) կփոփոխի իր eNaira-ն՝ «ապահովելու դրամապանակների սեփականատերերի ծավալի և ակտիվության աճ»:
Թեև պարզ չէ, թե ինչ տեսք կունենա այդ փոփոխությունը, աղբյուրները նշում են, որ բանկը թարմացրել է eNaira-ն՝ թույլ տալու անհպում վճարումներ իրականացնել:
Նիգերիան ներկայացրեց իր կենտրոնական բանկի թվային արժույթը (CBDC) 2021թ. և արձանագրեց, որ օգտագործվող էլեկտրոնային դրամապանակների թիվը այս տարվա սկզբին աճեց մինչև 13 մլն՝ երկրում կանխիկի պակասի պայմաններում: Դա Նիգերիայի բնակչության մի մասն է, որը Աֆրիկայի ամենամեծ երկիրն է՝ մոտ 224 մլն բնակիչներով, հաղորդում է CoinDesk-ը:
Այս ամսվա սկզբին բանկի պաշտոնյաները հրապարակային խնդրանքով հանդես եկան eNaira-ի ավելի լայն ընդունման համար՝ համաձայն CBN-ի կայքում հրապարակված թարմացման:
Այդ զեկույցը մեջբերում է Մերսի Իտոհան Օգբոմոն-Փոլին՝ CBN Akwa Ibom-ի վերահսկիչին, ով պնդում էր, որ Նիգերիան զիջում է այլ երկրներին էլեկտրոնային վճարումների հարցում:
«Ակնկալվում է, որ eNaira-ն կօգնի մեզ հավասարվել այն ամենին, ինչ անում են այլ երկրները», – ասաց նա: «Այժմ զարգացող միտումն այն է, որ մենք օգտագործում ենք էլեկտրոնային վճարում, այլ ոչ թե ֆիզիկական կանխիկ գումար: Դա «նաիրայի» տեսքն է, որը մենք կարող էինք օգտագործել գործարքներում, այլ ոչ թե ֆիզիկական կանխիկ գումար, քանի որ «նաիրան», ինչպես գիտենք, փոխարինելը շատ դժվար և ծախսատար է»:
Լուրը հետևում է այս ամսվա սկզբին Միջազգային հաշվարկների բանկի (BIS) կողմից հրապարակված հարցմանը, որն արձանագրել է CDBD-ների աճող ժողովրդականությունը: Կենտրոնական բանկերի 93%-ը ներգրավված է եղել ինչ-որ CBDC-ում, քանի որ կարճաժամկետ CBDC թողարկման անորոշությունը նվազում է:
Այնուամենայնիվ, BIS-ն ասաց, որ մեծածախ CBDC-ները կարող են թույլ տալ ֆինանսական հաստատություններին մուտք գործել «նոր գործառույթներ, որոնք թույլատրվում են թոքենիզացիայի միջոցով, ինչպիսիք են բաղադրելիությունը և ծրագրավորելիությունը»: