Ղազախստանը վճարում է դեպի Չինաստան երկաթուղային կապի համար ծրագրավորվող CBDC-ի միջոցով
Ղազախստանը սկսել է փորձնական նախագիծ՝ օգտագործելու Կենտրոնական բանկի տենգե (CBDC) թվային արժույթը՝ Չինաստան տանող երկաթուղու կառուցման համար որպես վճարման մեթոդ: Նախագիծն օգտագործում է «պիտակավորված» կամ ծրագրավորվող թվային տենգե, որպեսզի հատկացված միջոցները հասնեն հասցեատերերին ճիշտ ժամանակին:
Նոր նախագիծը նշանավորում է CBDC-ի իրականացման երկրորդ փուլի սկիզբը: Այն կապահովի թափանցիկություն, նպատակային օգտագործում և արդյունավետություն: Այս մասին ասվում է Ղազախստանի Ազգային բանկի (NBK) հայտարարության մեջ:
Նշված CBDC-ները օգտագործվել են Ղազախստանի և Չինաստանի սահմանի միջև երկաթուղային գծի ընդլայնման համար: Այս գիծն անցնում է զարգացող «գոտի և ճանապարհ» տարանցիկ միջանցքով, որը նախատեսված է Չինաստանը արևմտյան շուկաների հետ կապելու համար:
Inecomobile
Ծրագրի իրականացման համար օգտագործվել են «Ղազախստանի ազգային հիմնադրամ»-ի միջոցները։ Ղազախստանի կառավարությունը և Կոռուպցիայի դեմ պայքարի պետական ​​գործակալությունը նախատեսում են ընդլայնել նախագիծը գյուղատնտեսության, շինարարության և սոցիալական նպաստների նպատակային ծախսերի վրա:
Նախագծին մասնակցել է Ղազախստանի ազգային բանկը, և քանի որ նախագիծն ընդլայնվում է, դրան կմիանան նաև բանկեր: Նախատեսվում են նաև առանձին նախագծեր՝ կապված հարկային վարչարարության, անդրսահմանային վճարումների և թվային ակտիվների ոլորտում կատարվող հաշվարկների հետ:
Հիշեցնենք՝ դեկտեմբերին ավարտվեց թվային տենգեի ներդրման փորձնական նախագծի առաջին փուլը։ Այն ներառում էր գործառույթների լայն շրջանակ՝ դպրոցական անվճար լանչերի տրամադրումից մինչև միջսահմանային SWIFT վճարումներ: Ղազախստանի CBDC ենթակառուցվածքը ինտեգրվել է BNB Smart Chain-ին: Երկիրը նախատեսում է ամբողջությամբ ներդնել CBDC համակարգը 2025-ին:
Հուլիսի 10-ին Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինի Ղազախստան կատարած պետական ​​այցի ժամանակ PBOC-ը և Չինաստանի ազգային բանկը փոխըմբռնման հուշագիր են ստորագրել CBDC-ի համատեղ հետազոտության վերաբերյալ:
Ֆինանսական տեխնոլոգիաների ոլորտի հրապարակումներն իրականացվում են Ինեկոբանկի աջակցությամբ։