Վլադիմիր Պուտինը ցանկանում է արագացնել ռուսական CBDC-ի տեղակայումը
Այս շաբաթվա սկզբին տնտեսական հարցերով հանդիպման ժամանակ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հանդես է եկել Ռուսաստանի Դաշնության Կենտրոնական բանկի թվային արժույթի (CBDC) ներդրման փորձնական նախագծերի արագացման օգտին:
«Այժմ մենք պետք է կատարենք հաջորդ քայլը՝ անցնենք թվային ռուբլու ավելի լայն, լայնածավալ ներդրմանը տնտեսության մեջ, բիզնես գործունեության մեջ, ֆինանսների ոլորտում»,-ասել է նախագահը:
Թվային ռուբլու կիրառական փորձարկումները սկսվել են անցյալ տարվա օգոստոսին: Փորձարկումների առաջին ալիքին մասնակցել է տասը բանկ, երկրորդ ալիքը պետք է սկսվի սեպտեմբերին և ընդգրկի ևս 19 բանկ:
Ապրիլին Ռուսաստանի Բանկի ղեկավար Էլվիրա Նաբիուլինան Ռուսաստանի խորհրդարանին ներկայացրել է թեստավորման ընթացքը: Նա նշել է, որ մասշտաբայնացումը կսկսվի 2025-ից ոչ շուտ: Ինչ վերաբերում է ավելի լայն տարածման ժամանակացույցին, նրա կարծիքով՝ դրա համար կպահանջի 5-7 տարի:
Ե՛վ CBDC-ները, և՛ թվային ակտիվները պոտենցիալ այլընտրանքային գործիքներ են միջսահմանային վճարումների համար՝ պատժամիջոցների ներքո: Վլադիմիր Պուտինը խոսել է նաև թվային ակտիվների մասին:
«Ռուսաստանի համար կարևոր է, ինչպես ասում են, «օգտագործել պահը», ժամանակին ստեղծել իրավական դաշտ և կանոնակարգ, զարգացնել ենթակառուցվածքները, պայմաններ ստեղծել թվային ակտիվների շրջանառության համար ինչպես երկրի ներսում, այնպես էլ օտարերկրյա գործընկերների հետ հարաբերություններում»,- ասել է Պուտինը:
Ռուսաստանն արդեն ունի թվային ֆինանսական ակտիվների (DFA) համակարգ խորհրդանշական ակտիվների համար, ներառյալ այնպիսի ապրանքներ, ինչպիսիք են ոսկին: Վճարումների համար արգելվում է DFA-ների օգտագործումը, ինչպիսին է խորհրդանշական ոսկին: Այնուամենայնիվ, երկիրը վերջերս ընդունել է օրենսդրություն, որն աջակցում է դրանց օգտագործմանը միջսահմանային վճարումների համար: Բացի այդ, Իրանը հայտարարել է, որ աշխատում է Ռուսաստանի հետ CBDC-ի և վճարումների վրա՝ օգտագործելով թոքենիզացված ակտիվներ:
Բացի այդ, կենտրոնական բանկի ղեկավարը վերջերս ասել է, որ կրիպտոարժույթների օգտագործումը միջազգային վճարումների համար ընդունելի է, եթե դա օգնի վերացնել պատժամիջոցները: Մինչ այս նա կտրականապես դեմ էր կրիպտոարժույթների օգտագործմանը: