S&P 500 ընկերությունների 25%-ը մինչև 2030 թվականը ներդրումներ կկատարի բիթքոյնում
Մինչև 2030 թվականը S&P 500 ընկերությունների մեկ քառորդը կներառի առաջին կրիպտոարժույթը իրենց հաշվեկշռում որպես երկարաժամկետ ակտիվ: Այս մասին հայտարարել է Architect Partners խորհրդատվական ընկերության գործընկեր Էլիոթ Չունը։
Նրա կարծիքով՝ կրիպտոարժույթի նկատմամբ աճող հետաքրքրությունը պայմանավորված է ֆինանսական տնօրենների վրա ճնշում գործադրելով, ովքեր վախենում են «կորցնել իրենց աշխատանքը»։
Ըստ Bitcoin Treasuries-ի, Strategy-ն բիթքոյնի խոշորագույն կորպորատիվ սեփականատերն է 89 հանրային ընկերությունների շարքում, որոնք ունեն թվային ոսկի իրենց հաշվեկշռում:
Գրելու պահին ընկերությունն ունի 506,137 BTC: Ընդհանուր ներդրումները գնահատվում են 33.7 մլրդ դոլար։
Առանձին-առանձին հարկ է նշել GameStop-ի ծրագրերը, որը վերջերս թողարկել է 1.3 միլիարդ դոլար արժողությամբ փոխարկելի պարտատոմսեր՝ գնելու բիթքոյնների առաջին խմբաքանակը։
Tesla-ն և Block-ը S&P 500 ցուցակում ընդգրկված միակ ընկերություններն են, որոնք ունեն առաջին կրիպտոարժույթը: Սա նշանակում է, որ մինչև 2030 թվականը ևս 123 ընկերություն պետք է ներդրումներ կատարի ակտիվում, որպեսզի Չունի կանխատեսումը ճիշտ լինի:
Փորձագետն ընդգծել է, որ շուկայի առաջատարները չպետք է ապավինեն ռազմավարության հաջողության կրկնության հավանականությանը։ Նման ռազմավարությունը ընկերությունների մեծ մասի համար մնում է «չփորձարկված» գնաճի իրական պաշտպանություն կամ դիվերսիֆիկացիա ապահովելու առումով, ասաց նա։
Չունը հավելեց, որ բիթքոյնը՝ որպես ակտիվների կառավարման գործիք, ունի մի շարք առավելություններ ոսկու նկատմամբ, այդ թվում՝ պահպանման, շարժման և իրացվելիության հեշտությունը:
Հիշեցնենք, որ մարտի 26-ին Glassnode-ը հայտնել էր, որ խոշոր սեփականատերերը երկու շաբաթվա ընթացքում գնել են ավելի քան 129,000 BTC: