ԳԱԳԻԿ ԽԱՉԱՏՐՅԱՆ. «ՀԻՄՆԱԿԱՆ ՑԱՎՈՏ ՀԱՐՑԸ` ՄԱՔՍԱՅԻՆ ԱՐԺԵՔԻ ՈՐՈՇՄԱՆ ԽՆԴԻՐՆ Է»
30/11/2009 14:59
Մաքսային և հարկային բնագավառներում ՏՀՏ ոլորտի խնդիրներն ուսումնասիրելու և լուծելու նպատակով ստեղծված աշխատանքային խումբը` ՀՀ ՊԵԿ-ի և Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության մասնագետների ներգրավմամբ, ներկայացրել է շուրջ մեկամսյա համատեղ քննարկումների արդյուքները:
Մասնագետների ուշադրության կենտրոնում է հատկապես խնդրահարույց երեք հարց` մաքսային արժեքի որոշում, երաշխիքային սպասարկում և երկակի նշանակության ապրանքների որոշման ընթացակարգերի պարզեցում:
Հերթական քննարկմանը ներկա գտնվող ՀՀ ՊԵԿ նախագահ Գագիկ Խաչատրյանին աշխատանքային խմբի մասնագետները տեղեկացրել են, որ բոլոր հարցերում կողմերը եկել են համաձայնության: Համագործակցության արդյունքում լուծում են ստանում տարիներով կուտակված խնդիրները:
«Հիմնական ցավոտ հարցը ` մաքսային արժեքի որոշման խնդիրն է. դա ոչ միայն մեզ է անհանգստացնում, այլ նաև բիզնեսին է խանգարում: Աշխատանքային խմբի գործունեությունը շատ կարևոր է համակարգի համար, հատկապես, երբ խոսքը մեզ համար առաջնային այս ոլորտի մասին է: Պետք է ամեն ինչ անենք, որպեսզի լուծումը շատ արագ գտնենք»,- քննարկման մասնակիցներին հիշեցրել է կոմիտեի նախագահը:
Համակարգի ղեկավարը մասնավորապես ընդգծել է, որ առանց բիզնես միջավայրի մասնակցության հնարավոր չէ լուրջ ակնկալիքներ ունենալ նախանշված բարեփոխումներում:
«Մեր մոտեցումն այն է, որ կատարվող փոփոխությունները երկարատև կյանք ունենան, իսկ այդ դեպքում, երբ օրենքները հաճախ չեն փոփոխվում, բիզնես միջավայրը հանգիստ կաշխատի: Դա է պատճառը, որ որդեգրել ենք շահագրգիռ ոլորտների և գերատեսչությունների հետ համատեղ աշխատելու սկզբունքը. այսինքն` մինչ ներկայացնելը` ցանկացած փաստաթուղթ պետք է լայն քննարկումների փուլ անցնի, և միայն շահագրգիռ կողմերի կարծիքներից հետո դրվի գործողության մեջ»,- նշել է Գագիկ Խաչատրյանը:
Պետեկամուտների կոմիտեի նախագահը նաև հիշեցրել է առաջնային մյուս նպատակը` համակարգը կարճ ժամանակահատվածում պետք է անցնում կատարի էլեկտրոնային կառավարման: Դա, կոմիտեի նախագահի խոսքերով, կմեղմացնի հարկային-մաքսային հաշվետվությունների ներկայացման ընթացակարգերը, կպարզեցնի կառավարման ամբողջ գործընթացը: