ԵՐԵՎԱՆՈՒՄ ԲՆԱԿԱՐԱՆՆԵՐԻ ԳՆԵՐԸ ԹԱՆԿԱՑԵԼ ԵՆ 3.3%-ՈՎ
2010թ. հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին հանրապետությունում անշարժ գույքի նկատմամբ իրականացվել են 124651 գործարք, որոնց քանակը, 2009թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ, աճել է 17.3%-ով: 2010թ. հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին, 2009թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ, անշարժ գույքի օտարման գործարքների քանակն աճել է 12.8%-ով: 2010թ. հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին Երևան քաղաքում անշարժ գույքի 9344 առուվաճառքի գործարքների 65.7%-ն արձանագրվել են բազմաբնակարան բնակելի շենքերի բնակարանների նկատմամբ: Երևան քաղաքում 2009թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ, բազմաբնակարան բնակելի շենքերի բնակարանների առուվաճառքի գործարքների քանակն աճել է 17.1%-ով: Անշարժ գույքի 1քմ միջին գինը  Երևանում  2010թ.-ին  աճել է 8900 դրամով կամ 3.3%-ով  և  կազմել  275200 դրամ:
2010թ. հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին, Հայսատանում անշարժ գույքի նկատմամբ իրականացված 32808 օտարման գործարքների 80.2%-ը կազմել են առուվաճառքները, 18.7%-ը` նվիրատվությունները և 1.1%-ը` փոխանակությունները: Անշարժ գույքի օտարման  գործարքների 38.0%-ն արձանագրվել է Երևան քաղաքում, իսկ օտարված անշարժ գույքի 36.8%-ը հանդիսանում են բազմաբնակարան բնակելի շենքերի բնակարաններ:
Հանրապետությունում 2010թ. հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին, 2009թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ, հողերի առուվաճառքի գործարքների քանակն աճել է 12.0%-ով: Ընդ որում գյուղատնտեսական նշանակության հողերի նկատմամբ առուվաճառքի գործարքների քանակն աճել է 16.9%-ով, բնակավայրերի հողերի նկատմամբ աճել է 8.1%-ով, արդյունաբերական օբյեկտների հողերի նկատմամբ աճել է 19.7%-ով: Հողերի առուվաճառքի առավել մեծ ծավալներն արձանագրվել են Արմավիրի մարզում՝ 2145.41 հա, որից 2085.75 հա գյուղատնտեսական նշանակության են: