ՎԱՐՉԱՊԵՏ – ՀՀ ՄՐՑՈՒՆԱԿՈՒԹՅԱՆ ԴԻՐՔԻ ԱՌԱՎԵԼ ԲԱՐԵԼԱՎՄԱՆԸ ԽԱՆԳԱՐԵԼ Է ԲԱՐՁՐ ԳՆԱՃԸ
Այսօր` սեպտեմբերի 8-ին, տեղի է ունեցել ՀՀ կառավարության նիստ, որի շրջանակներում ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն անդրադառձել է  Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի (World Economic Forum) կողմից հրապարակված «2011-12թթ. Մրցունակության համաշխարհային զեկույց»-ին (համաձայն այս զեկույցի Հայաստանը 6 տեղով բարելավել է դիրքը և 142 երկրների շարքում զբաղեցրել 92-րդ հորիզոնականը):  Իր խոսքում վարչապետը, մասնավորապես, նշել է. «Բավական օբյեկտիվ վերլուծություն է, որտեղ ներկայացված են, առաջին հերթին, մեր մրցունակության թույլ կողմերը և մատնանշված են այն կոնկրետ չափանիշները, որոնք մենք պետք է բարելավենք։ Ուրախալի է, որ Հայաստանը 6 տեղով բարելավել է իր դիրքը, և այս համատեքստում գրեթե բոլոր ցուցանիշներով լուրջ առաջընթաց ունենք։ Առաջընթացը կլիներ շատ ավելի բարձր, եթե չլիներ մեկ գործակից, որը 15 կետով մեզ հետ է մղել. դա բարձր գնաճն է, որ արձանագրվել է 2010թ., և այդ ցուցանիշով 15 քայլ նահանջել ենք»:
Վարչապետը համոզմունք է հայտնել, որ 2011թ. տվյալների հիման վրա ազգային մրցունակության զեկույցը կլինի ավելի լավը, քան այս մեկը, որը հիմնականում ներառում է 2010թ. և 2011թ. առաջին եռամսյակի ցուցանիշները։ «Բարելավումը պայմանավորված է լինելու այն հանգամանքով, որ գնաճը կտրուկ նվազում է 2010թ. համեմատ, և 2011 թ. մենք արդեն մտել ենք գնաճային նոր փուլ, որն արդեն ոչ թե 10 տոկոսային, այլ 5 տոկոսային շրջանակի մեջ է, այսինքն` շուրջ երկու անգամ գնաճային ճնշումները Հայաստանում նվազել են, և դա իր դրական ազդեցությունն է թողնելու։ Երկրորդ կարևոր հանգամանքն այն բարեփոխումներն են, որ իրականացրել ենք բիզնես միջավայրը բարելավելու ուղղությամբ», -պարզաբանել է Տիգրան Սարգսյանը: