ՎԱՐՉԱՊԵՏ. «ՄԵՐ ԵՐԿԻՐԸ ԹԵՎԱԿՈԽԵԼ Է ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ԱԿՏԻՎՈՒԹՅԱՆ ՓՈՒԼ»
22/09/2011 15:18
Այսօր` սեպտեմբերի 22-ին, տեղի է ունեցել ՀՀ կառավարության հերթական նիստը, որը վարել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը։ Նիստից առաջ կառավարության ղեկավարն անդրադարձել է Հայաստանի վարկանիշը գնահատող միջազգային կազմակերպությունների վերջին գնահատականներին` ընդգծելով, որ դրանք հիմք են տալիս ասելու, որ մեր երկիրը թևակոխել է տնտեսական ակտիվության փուլ:
«Մեր երկրի վարկունակության ինդեքսը, որը հրապարակել էր միջազգային Fitch Ratings վարկանիշային կազմակերպությունը, արձանագրել էր մեր երկրի կայուն վիճակը. վարկունակության վարկանիշը թողել էր նույնը, իսկ կանխատեսումներն ապագայի նկատմամբ` կայուն։ Դրանից հետո հրապարակվել էր Ազգային մրցունակության զեկույցը, որը գնահատում է երկրների մրցունակությունը, և 142 երկրների շրջանակում մենք բարելավել էինք մեր դիրքը` վեց քայլով շարժվել առաջ։ Այս երկու շաբաթվա ընթացքում երկու նոր ինդեքսներ են հրապարակվել։ Առաջինը Heritage Foundation-ի ազատության ինդեքսն է, որտեղ մենք նույնպես արձանագրել ենք առաջընթաց. 180 երկրների ցանկում ազատության ինդեքսով զբաղեցնում ենք 36-րդ տեղը։ Դա բավական լավ ցուցանիշ է։ Մյուս ցուցանիշը, որ հրապարակվեց, Էլեկտրակապի միջազգային միության կողմից տեղեկատվական հասարակության չափման զեկույցն է, որտեղ նույնպես արձանագրվել է Հայաստանի առաջընթացը տեղեկատվական և հեռահաղորդակցման տեխնոլոգիաների զարգացման վարկանիշի ձևով, և կարևոր է, որ այս պահի դրությամբ մենք տարածաշրջանում այդ վարկանիշով առաջատարն ենք. Ադրբեջանից և Վրաստանից առաջ ենք գտնվում։ Եթե ազատության ինդեքսով մենք դեռևս Վրաստանին զիջում ենք (Վրաստանը 29-րդ տեղն է զբաղեցնում), ապա Ադրբեջանից շատ առաջ ենք, որովհետև Ադրբեջանն զբաղեցնում է 92-րդ տեղը, Թուրքիան` 67-րդը։ Տնտեսական ազատությամբ մեր վիճակն ավելի լավ է», – նշել է վարչապետը` հավելելով, որ այս բոլոր վարկանիշները առաջընթաց են արձանագրում այն պարզ պատճառով, որ մեր երկրում 2010-2011թթ. մեծածավալ բարեփոխումների փաթեթ է ընդունվել: