ՍՏՈՐԱԳՐՎԵԼ Է ՓՈԽԸՄԲՌՆՄԱՆ ՀՈՒՇԱԳԻՐ` ԳՅՈՒՂԱՏՆՏԵՍՈՒԹՅԱՆ ՈԼՈՐՏՈՒՄ ՀԵՏԱԳԱ ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ
Հայաստանի Հանրապետության գյուղատնտեսության նախարարության և Հեյֆեր Փրոջեքթ Ինթերնեյշնլ հայաստանյան մասնաճյուղի միջև  այսօր` սեպտեմբերի 22-ին, կնքվել է փոխըմբռնման հուշագիր` Համայնքների գյուղատնտեսական ռեսուրսների կառավարման մրցունակության ծրագրի շրջանակներում համագործակցության վերաբերյալ: Փոխըմբռնման հուշագիրը ստորագրել են ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը, ՀՀ ԳՆ գյուղատնտեսական ծրագրերի իրականացման գրասենյակի տնօրեն Գագիկ Խաչատրյանը և Հեյֆեր Փրոջեքթ Ինթերնեյշնլ հայաստանյան մասնաճյուղի տնօրեն Անահիտ Ղազանչյանը:
Ինչպես տեղեկացնում են Գյուղատնտեսության նախարարության մամուլի ծառայությունից` համայնքների գյուղատնտեսական ռեսուրսների կառավարման մրցունակության ծրագիրն իրականացվելու է ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության գյուղատնտեսական ԾԻԳ-ի և Հեյֆեր Հայաստանի կողմից համատեղ: Ինչպես նշել է գյուղանտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը` ծրագրի իրականացումը կնպաստի մեր երկրում անասնապահության զարգացմանը: Այն նպատակ է հետապնդում բարձրացնել ՀՀ 6 մարզերի 55 լեռնային համայնքների արոտավայրերից օգտվող անասնապահական ուղղվածություն ունեցող տնտեսությունների արտադրողականությունը և կայունությունը` կաթի արտադրության ծավալների աճի, արոտավայրերի պատշաճ կառավարման և անասնապահական արտադրատեսակների վաճառքի ծավալների աճի միջոցով:
Հեյֆեր Ինթերնեյշնլը շահույթ չհետապնդող հումանիտար կազմակերպություն է, որի նպատակն է հաղթահարել սովն ամբողջ աշխարհում և հոգալ շրջակա միջավայրի մասին: Կազմակերպությունը տրամադրում է գյուղատնտեսական կենդանիներ, տնկիներ, ուսուցում և այլ միջոցներ` օգնելով կարիքավոր ընտանիքներին` դառնալու ինքնապավեն: Հեյֆեր Ինթերնեյշնլը մուտք է գործել Հայաստան 1999թ.` առ այսօր իրականացնելով ավելի քան 45 ծրագիր Հարավային Կովկասում, աշխատել է 150-ից ավել գյուղերում, օգնել 7000-ից ավելի ընտանիքների` կառուցել իրենց անհատական ֆերմերային տնտեսությունները: Ներկայումս Հեյֆեր Հայաստանն իրականացնում է 19 ծրագիր, որոնցից 17-ը Հայաստանում, 2-ը` Վրաստանում: