Ինֆոգրաֆիկա. Հայաստանի 1,000 խոշոր հարկատուների 82.5%-ը Երևանից է. 2022թ. հունվար-սեպտեմբեր
Պետական եկամուտների կոմիտեն հրապարակել է 2022թ. հունվար-սեպտեմբեր ամիսների 1,000 խոշոր հարկ վճարողների կողմից վճարված հարկերի և տուրքերի ցուցանիշները։ Այս մասին «Բիզնես 24»-ին տեղեկացնում են ՊԵԿ-ից։ 1,000 հարկատուների վճարած հարկերի ծավալը կազմել է 1,082.63 մլրդ դրամ, ինչը 2021թ. համադրելի ցուցանիշից ավել է 261.36 մլրդ դրամով կամ 31.82%-ով։
ՀՀ 1,000 խոշոր հարկ վճարողներից բացարձակ մեծամասնությունը գրանցված է Երևանում։ Խոսքը գնում է 825 ընկերության մասին կամ՝ ընկերությունների 82.5%։ Երևանյան ընկերությունների կողմից մուծվել է 793.28 մլրդ դրամ կամ  1,000 խոշոր հարկ վճարողների մուծած հարկերի 73.27%։ Երևանյան ընկերությունների առաջատար եռյակը հետևյալն է՝ «Գազպրոմ Արմենիա», «Գրանդ Տոբակո», «ՄՏՍ Հայաստան»։
Մարզերում գրանցված ընկերությունների կողմից մուծվել է հարկերի 26.73% կամ 289.35 մլրդ դրամ հարկ։
Կոտայքի մարզը ներկայացված է 56 ընկերությամբ՝ 5.6%։ Կոտայքում գործող ընկերությունների կողմից մուծվել է 46.56 մլրդ դրամ կամ 4.30%։ Կոտայքի մարզի խոշորագույն հարկատուն Օնիրա Քլաբ է։
Արարատի մարզը ներկայացված է 24 ընկերությամբ՝ 2.4%։ Արարատի մարզում գործող ընկերությունների կողմից մուծվել է 36.69 մլրդ դրամ կամ 3.39%։ Արարատի մարզի խոշորագույն հարկատուն Ինտերնեյշնլ Մասիս Տաբակն է։
Արմավիրի մարզը ներկայացված է 23 ընկերությամբ՝ 2.3%։ Արմավիրի մարզում գործող ընկերությունների կողմից մուծվել է 20.67 մլրդ դրամ կամ 1.91%։ Արմավիրի մարզի խոշորագույն հարկատուն ՀԱԷԿ-ն է։
Սյունիքի մարզը ներկայացված է 22 ընկերությամբ՝ 2.2%։ Սյունիքում գործող ընկերությունների կողմից մուծվել է 149.31 մլրդ դրամ կամ 13.79%։ Սյունիքի մարզի խոշորագույն հարկատուն ԶՊՄԿ-ն է։
Լոռու մարզը ներկայացված է 15 ընկերությամբ՝ 1.5%։ Լոռիում գործող ընկերությունների կողմից մուծվել է 19.19 մլրդ դրամ կամ 1.77%։ Լոռու մարզի խոշորագույն հարկատուն Թեղուտն է։
Շիրակի մարզը ներկայացված է 14 ընկերությամբ՝ 1.4%։ Շիրակում գործող ընկերությունների կողմից մուծվել է 6.38 մլրդ դրամ կամ 0.59%։ Շիրակի մարզի խոշորագույն հարկատուն Գյումրի Գարեջուրն է։
Արագածոտնի մարզը ներկայացված է 10 ընկերությամբ՝ 1.0%։ Արագածոտնում գործող ընկերությունների կողմից մուծվել է 7.32 մլրդ դրամ կամ 0.18%։ Արագածոտնի մարզի խոշորագույն հարկատուն ՅուԷսԷյ Ավտոէքսպորտ ԲՍԵ ընկերությունն է։
Տավուշի մարզը ներկայացված է 6 ընկերությամբ՝ 0.6%։ Տավուշում գործող ընկերությունների կողմից մուծվել է 1.92 մլրդ դրամ կամ 0.18%։ Տավուշի մարզի խոշորագույն հարկատուն Դենիզ ընկերությունն է։
Գեղարքունիքի մարզը ներկայացված է 3 ընկերությամբ՝ 0.3%։ Գեղարքունիքում գործող ընկերությունների կողմից մուծվել է 0.81 մլրդ դրամ կամ 0.07%։ Գեղարքունիքի մարզի խոշորագույն հարկատուն Դեմի Ֆարմ ընկերությունն է։
Վայոց ձորի մարզը ներկայացված է 2 ընկերությամբ՝ 0.2%։ Վայոց ձորում գործող ընկերությունների կողմից մուծվել է 0.50 մլրդ դրամ կամ 0.05%։ Վայոց ձորի մարզի խոշորագույն հարկատուն Վայքի ՃՇՇ ՓԲԸ-ն է։