Հայաստանի խոշոր հարկատուներ. 2023թ. հունվար-հունիսին մուծված հարկերի ծավալն աճել է 21.07%-ով, առաջատարը ԶՊՄԿ-ն է
Պետական եկամուտների կոմիտեն հրապարակել է 2023թ. հունվար-հունիս ամիսների 1,000 խոշոր հարկ վճարողների կողմից վճարված հարկերի և տուրքերի ցուցանիշները։ Այս մասին «Բիզնես 24»-ին տեղեկացնում են ՊԵԿ-ից։
Հրապարակված ցուցանիշների համաձայն՝ Հայաստանի խոշոր հարկ վճարողների ցուցակը գլխավորում է Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը։ Ընկերության կողմից պետական բյուջե է վճարվել 34.79 մլրդ դրամ՝ 2022թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է անկում՝ 66.79%-ով կամ 69.98 մլրդ դրամով։ 2022թ. հունվար-հունիսին ընկերությունն առաջինն էր։
Երկրորդ տեղում է Գազպրոմ Արմենիան՝ 30.63 մլրդ դրամ հարկ։ 2022թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ՝ -2.43 մլրդ կամ -7.34%։ 2022թ. հունվար-հունիսին ընկերությունը երկրորդն էր։
Երրորդ տեղում է Գրանդ Տոբակոն՝ 20.20 մլրդ դրամ։ 2022թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ՝ +186.22 մլն կամ 0.93%։ 2022թ.-ին հունվար-հունիսին ընկերությունը երրորդն էր։
Չորրորդ տեղում է Ամերիաբանկը, որը պետբյուջե է վճարել 19.86 մլրդ դրամ հարկ։ 2022թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ՝ 15.11 մլրդ դրամով կամ 317.38%-ով։ 2022թ.-ին հունվար-հունիսին ընկերությունը 18-րդն էր։
Հինգերորդ տեղում է Արդշինբանկը, որը պետբյուջե է վճարել 18.92 մլրդ դրամ հարկ։ 2022թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ՝ 15.26 մլրդ դրամով կամ 417.70%-ով։ 2022թ.-ին հունվար-հունիսին ընկերությունը 24-րդն էր։
Մոբայլ Սենթր Արթ վեցերորդ տեղում է՝ 15.83 մլրդ դրամ՝ +13.49 մլրդ դրամ կամ +577.16%։ 2022թ.-ին հունվար-հունիսին ընկերությունը ցուցակի 51-րդ հորիզոնականում էր։
Յոթերորդ տեղում է Փրիթի Ուեյ ընկերությունը (Վեստա), որը պետբյուջե է վճարել 15.72 մլրդ դրամ հարկ։ 2022թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ՝ 14.82 մլրդ դրամով կամ 1,623.92%-ով։ 2022թ.-ին հունվար-հունիսին ընկերությունը 128-րդն էր։
Սի-Փի-Էս Էներջի Գրուպն 8-րդն է՝ 11.31 մլրդ դրամ՝ +4.87 մլրդ դրամ կամ +75.74%։ 2022թ.-ին հունվար-հունիսին ընկերությունը ցուցակի 12-րդ հորիզոնականում էր։
9-րդ տեղում է Ինտերնեյշնլ Մասիս Տաբակը, որը պետբյուջե է վճարել 11.3 մլրդ դրամ հարկ։ 2022թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ՝ 0.5 մլրդ դրամով կամ 4.63%-ով։ 2022թ.-ին հունվար-հունիսին ընկերությունը 4-րդն էր։
Ջեյ Թի Այ Արմենիան եզրափակում է տասնյակը, ընկերությունը բյուջե է մուծել 9.24 մլրդ դրամ հարկ, 2022թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ 4.63 մլրդ դրամով կամ 100.58%-ով։ 2022թ.-ին հունվար-հունիսին ընկերությունն 19-րդն էր։
Առաջին տասնյակում տեղ է զբաղեցրել 3 ընկերություն ծխախոտագործության ոլորտից։ 2-ական ընկերությամբ ներկայացված են էլեկտրոնիկայի վաճառքի, էներգակիրների և բանկային ոլորտները, և մեկ ընկերությամբ՝ հանքարդյունաբերության ոլորտը։
Ընդհանուր առմամբ, 10 խոշոր հարկատուների կողմից վճարվել է 187.83 մլրդ դրամ հարկ, ինչը 2022թ. համադրելի ցուցանիշից պակաս է 28.09 մլրդ դրամով կամ 13.01%-ով:
Ինչ վերաբերում է 100 խոշոր հարկատուներին, ապա դրանց վճարած հարկերի ընդհանուր ծավալը 493.61 մլրդ դրամ է, ինչը 47.12 մլրդ դրամով կամ 10.55%-ով ավել է 2022թ. համադրելի ցուցանիշից։
1,000 հարկատուների վճարած հարկերի ծավալը կազմել է 874.52 մլրդ դրամ, ինչը 2022թ. համադրելի ցուցանիշից ավել է 152.2 մլրդ դրամով կամ 21.07%-ով։
1000 խոշոր հարկատու ընկերությունների կողմից մուծված հարկերի 21.48%-ը բաժին է ընկնում առաջին 10 ընկերությանը։ Առաջին հարյուր ընկերության կողմից մուծվել է հարկերի 56.44%-ը։
Եթե մուծված հարկերի ծավալը ներկայացնենք ԱՄՆ դոլարով (ԿԲ փոխարժեքը 26/07/23 դրությամբ՝ 386.4 դրամ), ապա առաջատար տասնյակի կողմից մուծվել է 232.56 մլն դոլար, առաջատար 100-ի կողմից՝ 1,277.45 մլն դոլար և 1,000-ի կողմից՝ 2,263.26 մլն դոլար։