ԿԱՅԱՑԵԼ Է ՀԱՅԱՍՏԱՆ-ԻՐԱՔ ԱՌԱՋԻՆ ԳՈՐԾԱՐԱՐ ՀԱՄԱԺՈՂՈՎԸ
Պաշտոնական այցով Հայաստանում է Իրաքի Հանրապետության փոխվարչապետ Ռաուշ Նուր Շաուեյսի գլխավորած պատվիրակությունը: Պատվիրակության կազմում ընդգրկված են Իրաքի Էկոնոմիկայի, Արդյունաբերության և ընդերքի, Առողջապահության, Գյուղատնտեսության և Մարդու իրավունքների նախարարները, Ներդրումային ազգային գործակալության նախագահը, այլ պաշտոնատար անձինք:
Սեպտեմբերի 6-ին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը Էկոնոմիկայի նախարարության նիստերի դահլիճում ընդունել է Իրաքի Հանրապետության պատվիրակությանը:
Հանդիպման ավարտին կայացել է Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանի և Իրաքի Հանրապետութան փոխվարչապետ Ռաուշ Նուր Շաուեյսի ճեպազրույցը:
Ճեպազրույցին Տիգրան Դավթյանը շեշտել է, որ պատվիրակության կազմի մեծ մասը ներկայացնում են տնտեսության ոլորտը, և հավելել, որ Իրաքի հետ համագործակցությունը մեր երկրի համար բավական լուրջ հնարավորություններ է ստեղծում, քանի որ կան զարգացման լուրջ ծրագրեր, իսկ Հայաստանը` որպես հարևան երկիր, անշուշտ, պետք է ներգրավված լինի:
Իրաքի փոխվարչապետն իր հերթին հայտարարել է, որ այս այցը լայն հնարավորություն է ընձեռում` ծանոթանալու երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում առկա հնարավորություններին, մասնավորապես` տնտեսական ոլորտում: Ռաուշ Նուր Շաուեյսին նաև ընդգծել է, որ հարաբերությունների ամրապնդումն ու զարգացումը կծառայի երկու պետությունների ժողովուրդների օգտին:
Ճեպազրույցից հետո կայացել է Հայաստան-Իրաք առաջին գործարար համաժողովը: Համաժողովին Զարգացման հայկական գործակալության գլխավոր տնօրեն Ռոբերտ Հարությունյանը և Իրաքի ներդրումների ազգային գործակալության նախագահ դոկտոր Սամի Ռուուֆ ալ-Ուրջին հանդես են եկել երկու երկրների ներդրումային միջավայրի վերաբերյալ շնորհանդեսներով: Այնուհետև իրաքցի գործարարների համար անհատական հանդիպումներ են կազմակերպվել համապատասխան ոլորտները ներկայացնող հայ գործարարների հետ: