Վրաստանում օդային փոխադրումները գերազանցել են 850 միլիոն դոլարը
Վրաստանում օդային փոխադրումները դարձել են շատ հայտնի։ Մասնավորապես, ըստ Georgiastat-ի՝ այս տարվա հունվար-հուլիսին ինքնաթիռով փոխադրվել է 850,016 մլն դոլարի արտադրանք, ինչը նախորդ տարիների համեմատ առավելագույն ցուցանիշն է։
Համեմատության համար նշենք, որ 2023 թվականի 7 ամիսների ընթացքում օդային ճանապարհով փոխադրված բեռների ծավալը կազմել է 692,296 մլն դոլար, 2022 թվականի հունվար-հուլիսին՝ 629,604 մլն դոլար, 2021 թվականի հաշվետու ժամանակահատվածում՝ 555,881 մլն դոլար, 2020 թվականի հունվար-հուլիսին՝ 448,816 մլն դոլար և այլն։
Բացի այդ, ընթացիկ տարվա 7 ամիսների ընթացքում արտահանվել է 155,948 մլն ԱՄՆ դոլարի արտադրանք և ներմուծվել 694,067 մլն ԱՄՆ դոլարի արտադրանք, ինչը ևս առավելագույն ցուցանիշն է նախորդ տարիների համեմատ:
Ինչ վերաբերում է այս տարի օդային ճանապարհով առավել մեծ քանակությամբ ներկրված և արտահանվող ապրանքներին, ապա ցանկը հետևյալն է.
Լավագույն 5 ներմուծվող ապրանքներ.
• Հեռախոսային սարքավորումներ՝ 121,026 մլն դոլար:
• Համակարգիչներ և դրանց ագրեգատները՝ 117,658 մլն դոլար։
• Փաթեթավորված դեղամիջոցներ՝ 78,396 մլն դոլար.
• Պատվաստանյութեր, արյուն և իմունային դեղեր՝ 45,690 միլիոն դոլար:
• Թռչող սարքեր՝ 45,309 մլն դոլար։
Արտահանվող լավագույն 5 ապրանքները.
• Ոսկի, չմշակված կամ կիսամշակված կամ փոշու տեսքով՝ 58,348 մլն դոլար.
• Բժշկական կամ անասնաբուժական օգտագործման գործիքներ և սարքեր՝ 22,258 մլն դոլար:
• Օրթոպեդիկ ամրացումներ՝ 12,818 մլն դոլար։
• Թռչող սարքեր՝ 12,095 մլն դոլար։
• Կոսմետիկա կամ դիմահարդարման և մաշկի խնամքի միջոցներ՝ 7,297 մլն դոլար։