Հայաստանի խոշոր հարկատուներ. 2014թ. հունվար-սեպտեմբեր
2014 ֆինանսական տարվա առաջին ինն ամսվա արդյունքներով Հայաստանի խոշոր հարկատուների ցուցակը գլխավորում են «Գազպրոմ Արմենիա», «Ղ-Տելեկոմ» ( ՎիվաՍել-ՄՏՍ) և «Ալեքս Գրիգ» ընկերությունները: Հունվար-սեպտեմբերին «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունը մեր երկրի պետական բյուջե է վճարել 30,18 մլրդ ՀՀ դրամ, «Ղ-Տելեկոմ»-ը՝  22,15 մլրդ ՀՀ դրամ, իսկ  «Ալեքս Գրիգ»-ը՝ 14,75 մլրդ ՀՀ դրամ:
Պետական եկամուտների կոմիտեի (ՊԵԿ) հրապարակած՝ 2014 ֆինանսական տարվա հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին Հայաստանի խոշոր հարկ վճարողների և նրանց կողմից վճարված հարկերի ու տուրքերի վերաբերյալ ամփոփ տեղեկատվության համաձայն՝ Հայաստանի խոշոր հարկատուների ցուցակի առաջին հնգյակում հայտնվել են նաև «Արմենիա Տելեֆոն Կոմպանի» (ԱրմենՏել) ընկերությունը և «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ»-ը, որոնք պետբյուջե են վճարել համապատասխանաբար 12,88 մլրդ ՀՀ դրամի և 12,76 մլրդ ՀՀ դրամի հարկեր ու տուրքեր:
Իրենց հարկային պարտավորությունների կատարման արդյունքում Հայաստանի խոշոր հարկատուների առաջին տասնյակում են հայտնվել նաև  «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր»-ը (9,72 մլրդ ՀՀ դրամ), «Ֆլեշ» ընկերությունը (8,99 մլրդ ՀՀ դրամ), «Գրանդ-Տոբակո հայ-կանադական Հ.Ձ»-ն (7,25 մլրդ ՀՀ դրամ),  «Սիփիէս Օիլ Քորփորեյշն» ընկերությունը (7,06 մլրդ ՀՀ դրամ) և Երևանի կոնյակի գործարանը (5,13 մլրդ ՀՀ դրամ):
Այս տարվա առաջին կեսին մեր երկրի 10 խոշոր հարկատուների միասին պետական բյուջե են վճարել շուրջ 130,5 մլրդ ՀՀ դրամ: