Հայաստանի և Կորեայի միջև առևտրաշրջանառությունն աճում է
Հայաստանի և Կորեայի հանրապետությունների միջև առևտրաշրջանառությունը տարեցտարի աճում է. 2018 թվականին ապրանքաշրջանառությունը եղել է 35 մլն ԱՄՆ դոլար, իսկ 2019 թվականի առաջին կիսամյակում՝ 27 մլն ԱՄՆ դոլար:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ առևտրաարդյունաբերական պալատի գործառնական տնօրեն Վլադիմիր Ամիրյանը՝ հայ-կորեական գործարար համաժողովի ժամանակ, որը կազմակերպել էին ՀՀ առևտրաարդյունաբերական պալատը և Կորեայի առևտրային և ներդրումային զարգացման գործակալությունը (KOTRA):
«Կորեայից Հայաստան է ներմուծվում երկաթե հարթ գլանվածք, պրոպիլեն, ավտոմեքենա և այլ արտադրանք, իսկ Հայաստանից Կորեա է արտահանվում գինի, շամպայն, հուշարձանների ու շինարարական հղկված քարեր, օպտիկական մանրաթել և այլն: Մենք ցանկանում ենք ձեռք բերել կորեական սարքավորումներ, ինչպես նաև իրականացնել փորձի փոխանակում: Կորեացիներն այս պահին հետաքրքրված են, որպեսզի ներկայացնեն իրենց ապրանքներն ու ծառայությունները»,- նշեց Ամիրյանը և հավելեց, որ կորեացիները բավականին հետաքրքրված են հայկական շուկայով:
Նա հույս հայտնեց, որ հաջորդ տարիներին արդեն իսկ հնարավոր կլինի խոսել Կորեայում հայկական ապրանքների ավելի լայն ներկայացվածության մասին:
«Մենք ցանկություն ունենք նաև, որպեսզի կորեացի զբոսաշրջիկները ավելի շատ այցելեն Հայաստան»,- շեշտեց ՀՀ առևտրաարդյունաբերական պալատի գործառնական տնօրենը:
ՀՀ առևտրաարդյունաբերական պալատի գործադիր տնօրեն Անդրանիկ Ալեքսանյանը շեշտեց, որ նմանատիպ համաժողովները կարող են տալ իրենց պտուղները:
«Հայկական կողմը մեծ ցանկություն ունի ռեալ աշխատանքներ տանել կորեական բիզնես հատվածի հետ, և Առևտրաարդյունաբերական պալատն էլ իր հերթին կանի ամեն ինչ, որպեսզի իրենք ոչ մի խնդիր չունենան հայկական շուկա մտնելիս»,- ասաց Ալեքսանյանը և հույս հայտնեց, որ այս համաժողովի ընթացքում կկնքվեն առաջին պայմանագրերը կորեական բիզնես հատվածի հետ:
ՀՀ-ում Կորեայի Հանրապետության նորանշանակ դեսպան (նստավայրը՝ Մոսկվա) Լի Սոկ-բեն շնորհակալություն հայտնեց հայկական և կորեական կողմերին համաժողովը կազմակերպելու համար:
«Հույս ունեմ, որ այստեղ գտնվող բոլոր անձինք շահագրգռված են նոր կապեր հաստատելու և համագործակցելու համար: Կորեացի գործարարները մեր երկրում կներկայացնեն իրենց այստեղի փորձը, որը նոր տպավորություններ կստեղծի՝ Հայաստանում կորեական բիզնեսի մասնավոր և պետական ձեռնարկությունների շրջանում»,- նշեց դեսպանը:
Լի Սոկ-բեն ընդգծեց, որ Հայաստանը շատ մեծ ներուժ ունի տեղեկատվական ու հաղորդակցական տեխնոլոգիաների ոլորտում: