ԵԿԲ-ն մատնանշել է թվային եվրոյի հաջողության կախվածությունը դրա ընդունման աստիճանից
Թվային եվրոյի նախագիծը հաջողված կլինի միայն գործիքի ակտիվ կիրառման դեպքում: Այս մասին ասվում է ԵԿԲ-ի՝ CBDC-ի թողարկման հիմնական նպատակների մասին թողարկման մեջ:
Հոդվածի հեղինակներն են դարձել Կենտրոնական բանկի ղեկավար Քրիստին Լագարդը և Կառավարման խորհրդի անդամ Ֆաբիո Պանետան։
«Թվային եվրոն կարող է հաջողակ լինել միայն այն դեպքում, եթե այն մտնի եվրոպացիների առօրյա կյանք: Սա կավելացնի արժեքը առկա լուծումների նկատմամբ»,- ասել են նրանք:
Փաստաթղթում նշվում է, որ թվային եվրոն կենտրոնացած է օգտատերերի կարիքների վրա։ Նրանք իրենց հերթին կարևորում են համատարած ընդունումը, օգտագործման հեշտությունը, ցածր ծախսերը, բարձր արագությունը, անվտանգությունը և իրենց իրավունքների պաշտպանությունը:
Կարգավորիչը նաև նշել է, որ թվային եվրոն կպաշտպանի իր դրամավարկային ինքնիշխանությունը՝ ապահովելով անվտանգ լուծում, քանի որ աշխարհաքաղաքական լարվածությունը մեծանում է: CBDC-ն երաշխիքներ կտրամադրի արժույթի թողարկողի՝ ԵԿԲ-ի նկատմամբ վստահությունը պահպանելու համար:
Կարգավորողն նախատեսում է թվային եվրոյի ուսումնասիրության փուլն ավարտել 2023 թվականի աշնանը։ Մինչ այդ ԿԲ-ն լրացուցիչ մանրամասներ կտրամադրի:
Հիշեցնենք, որ թվային եվրո թողարկելու նախաձեռնությունը ծագել է 2019 թվականի նոյեմբերին։ 2020 թվականի հոկտեմբերին ԵԿԲ-ն հրապարակել է համապարփակ զեկույց այդ թեմայի վերաբերյալ։
2022 թվականի մայիսին Ֆաբիո Պանետան թույլ տվեց CBDC-ի թողարկումը մինչև 2026 թվականը:
Ավելի ուշ պաշտոնյան ասաց, որ ԵԿԲ-ն կսահմանափակի թվային եվրոյի թողարկումը 1,5 տրիլիոն մակարդակի վրա։