ԿԲ-ները նվազեցնում են ԱՄՆ դոլարի պաշարները, մեծացնում՝ չինական յուանի ազդեցությունը
Կենտրոնական բանկերը կրճատում են ԱՄՆ դոլարի իրենց պահուստները և ձգտում են մեծացնել չինական յուանի ազդեցության մակարդակը, ասվում է ակտիվների կառավարման Invesco ընկերության կողմից իրականացված ուսումնասիրության մեջ:
Հետազոտությունը, որը կոչվում է «2023 Invesco Global Sovereign Asset Management Study», հարցում է անցկացրել 142 գլխավոր ներդրումային պաշտոնյաների, ակտիվների դասերի ղեկավարների և պորտֆելի ավագ ստրատեգների շրջանում, որոնք ներկայացնում են 85 սուվերեն հարստության հիմնադրամներ և 57 կենտրոնական բանկեր, որոնց ընդհանուր ակտիվները կազմում են մոտ 21 տրլն դոլար: Հետազոտությունը ցույց է տվել, որ կենտրոնական բանկերը դիվերսիֆիկացնում են իրենց արժութային պահումները՝ պայմանավորված աշխարհաքաղաքական անորոշությունների և զարգացող շուկաներում գրավիչ հնարավորությունների պատճառով:
Invesco-ն ընդգծել է ուսումնասիրության մեջ բացահայտված մի քանի միտումներ: Նախ, կենտրոնական բանկերը 2022թ․  դարձան ոսկին որպես ապահով ապաստարան, ինչը հանգեցրեց ռեկորդային գնումների՝ ընդհանուր 1136 տոննա, ինչը 12-րդ տարին անընդմեջ ոսկու զուտ ձեռքբերման արդյունքում: Այս գնումների գրեթե 20%-ը բաժին է ընկել Թուրքիայի և Չինաստանի կենտրոնական բանկերին, իսկ Մերձավոր Արևելքի և զարգացող շուկաների մյուս կենտրոնական բանկերը նույնպես մեծացնում են իրենց ոսկու պաշարները:
Հետազոտությունը նաև անդրադարձել է ԱՄՆ դոլարի՝ որպես համաշխարհային պահուստային արժույթի ապագայի վերաբերյալ մտահոգություններին: Արևմտյան երկրների կողմից ռուսական ակտիվների սառեցումը, ինչպես նաև ԱՄՆ-ի բարձր պարտքի մակարդակը, հարցեր են առաջացրել դոլարի երկարաժամկետ կենսունակության վերաբերյալ: Այնուամենայնիվ, կենտրոնական բանկերը հիմնականում համաձայն են, որ դոլարը որպես համաշխարհային պահուստային արժույթ փոխարինելու հստակ այլընտրանք չկա: Մինչ որոշ կենտրոնական բանկեր երկարաժամկետ հեռանկարում ակնկալում են շեղում դեպի չինական յուան, խոչընդոտները, ինչպիսիք են իրացվելիությունը, գույքային հատվածի պարտքը և քաղաքական ռիսկը խոչընդոտում են ԱՄՆ դոլարից առաջ անցնելու նրա ներուժին:
Չնայած այս մտահոգություններին, կենտրոնական բանկերը դեռևս ակնկալում են ժամանակի ընթացքում ավելացնել չինական յուանի իրենց պահումները: Հետազոտությունը ցույց է տալիս, որ կենտրոնական բանկերը դիվերսիֆիկացնում են իրենց արժութային պորտֆելները՝ ի պատասխան փոփոխվող աշխարհաքաղաքական դինամիկայի և զարգացող շուկաներում գրավիչ հնարավորությունների: