ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ՓՈՔՐ ՀԷԿ-ԵՐԻ ԿԱՌՈՒՑՄԱՆ ՀԱՄԱՐ KFW ԲԱՆԿԸ ԿՏՐԱՄԱԴՐԻ 40 ՄԼՆ ԵՎՐՈ
ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը և KfW բանկի փոխնախագահ Եվա Վիտտը ստորագրել են «Վերականգնվող էներգիայի աջակցություն» վարկային ծրագրի երրորդ փուլի շրջանակում 40 միլիոն եվրոյի վարկային պայմանագիրը: Դա հնարավորություն է ընձեռելու ֆինանսավորել ևս 30-ից 40 փոքր հիդրոէլեկտրակայանի (ՓՀԷԿ) նախագիծ:
Ծրագրի 3-րդ փուլի համար Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության կողմից նախատեսվում է տրամադրել նաև դրամաշնորհային միջոցներ՝ ծրագրի տեխնիկական օժանդակությունն ապահովելու համար, ինչը կնպաստի Հայաստանում միջազգային ստանդարտներին մոտ նոր կառուցվող փոքր ՀԷԿ-երի ավելացմանը:
Ստորագրման արարողությանը ներկա են եղել Ռայներ Մորելը՝ ՀՀ-ում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպանը, Անդրեաս Գիսը` Գերմանիայի տնտեսական համագործակցության և զարգացման դաշնային նախարարության կովկասյան տարածաշրջանի ղեկավարը, Դավիդ Բետոլազան` KfW բանկի տարածաշրջանային տնօրենը, Վեռոնիկա Պլիատսը` KfW բանկի էներգետիկայի ծրագրերի ղեկավարը:
Պայմանագրի ստորագրման արարողության շրջանակներում ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանը նշել է, որ KFW բանկը մշտապես աջակցել է Հայաստանի տնտեսության ռազմավարական հատվածներին, և այս բանկի հետ Հայաստանի համագործակցությունը կառուցողական բնույթ է կրում:  ԿԲ նախագահը հույս է հայտնել, որ ծրագրի նոր փուլը կընդլայնի երկկողմ համագործակցությունը և կծառայի հետագա ներդրումների իրականացմանը:
Հիշեցնենք, որ 2004թ. ապրիլին Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարության (BMZ) և ՀՀ կառավարության միջև կնքված «Ֆինանսական համագործակցության մասին» համաձայնագրի շրջանակում KfW բանկի և ՀՀ կենտրոնական բանկի միջև 2004թ. նոյեմբերի 24-ին կնքվել էին «Վերականգնվող էներգիայի աջակցություն» ծրագրով 6.0 մլն եվրոյի վարկային և 1.5 մլն եվրոյի դրամաշնորհային  պայմանագրեր: Վարկը գերմանական KfW բանկի կողմից  ՀՀ կենտրոնական բանկին տրամադրվել էր արտոնյալ պայմաններով: Ծրագիրը իրականացվել էր ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության հետհամատեղ:
Հաշվի առնելով ծրագրի առաջին փուլի հաջող ընթացքը, 2010թ. մայիսի 3-ին Գերմանահայկական հիմնադրամի «Վերականգնվող էներգիայի աջակցություն» վարկային ծրագրի շրջանակներում KfW բանկի և ՀՀ կենտրոնական բանկի միջև ստորագրվել էին ծրագրի երկրորդ փուլի 18 միլիոն եվրոյի վարկային և 1.5 միլիոն եվրոյի դրամաշնորհային պայմանագրեր:
Վարկային ծրագրի նպատակն է` մրցույթով ընտրված ՀՀ առևտրային բանկերի միջոցով վարկեր տրամադրել գործող ՓՀԷԿ-երին` վերակառուցման և վերազինման, ինչպես նաև նոր կառուցվող ՓՀԷԿ-երի համար, ինչը կնպաստի էլեկտրաէներգիայի արտադրման և մատակարարման բարելավմանը և տնտեսության հետագա զարգացմանը:
Ծրագրի դրամաշնորհի գումարը օգտագործվում է բացառապես մրցութային կարգով ընտրված ‎ֆինանսական և տեխնիկական խորհրդատուների մատուցած ծառայությունները վճարելու  նպատակով:
Առ այսօր Գերմանահայկական հիմնադրամի «Վերականգնվող էներգիայի աջակցություն» վարկային ծրագրի առաջին և երկրորդ փուլերի շրջանակում վերաֆինանսավորման է հաստատվել 26 ՓՀԷԿ, որոնց դրվածքային հզորությունը կազմում է 62.4 ՄՎտ:
ՓՀԷԿ-երի վարկավորումը իրականացվում է ծրագրի 16 գործընկեր բանկերի կողմից ՀՀ դրամով, առավելագույնը 10.5% տոկոսադրույքով, որից հետո վարկը ներկայացվում է Գերմանահայկական հիմնադրամ՝ վերաֆինանսավորման նպատակով: Գործընկեր բանկերի վերաֆինանսավորումը նույնպես իրականացվում է  ՀՀ դրամով, մինչև 12 տարի ժամկետով: