ԱՄՀ. Սթեյբլքոյնները և CBDC-ն՝ հեռավոր երկրների համար
Կենտրոնական բանկի թվային արժույթները (CBDCs) և սթեյբլքոյնները կօգնեն Խաղաղ օվկիանոսի կղզի երկրներին բարելավել ֆինանսական ծառայությունների հասանելիությունն ու որակը: Այս մասին ասվում է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) զեկույցում։
Փորձագետները նշել են Խաղաղ օվկիանոսի կղզիների տարածաշրջանում գտնվող «տասնյակ» իրավան մարմինների և միկրոպետությունների առջև ծառացած մարտահրավերները. «Ֆինանսական ծառայությունների սահմանափակ հասանելիությունն արմատացնում է աղքատությունն ու անհավասարությունը: Այս երկրները նույնպես կախված են տրանսֆերտների հոսքերից, որի պատճառով միջպետական ​​բանկային հարաբերությունների անկումը նրանց վրա անհամաչափ ազդեցություն է թողնում»:
Նման պետությունները կարող են օգուտ քաղել «թվային փողի հեղափոխությունից»՝ վճարային համակարգերի և բլոկչեյն տեխնոլոգիաների զարգացման միջոցով՝ խթանելով սեփական տնտեսությունները։
Զեկույցը կենտրոնացած էր CBDC-ի թեմայի վրա, թեև ԱՄՀ-ն թույլ է տալիս օգտագործել որոշ սթեյբլքոյններ:
Հիմնադրամը խրախուսում է Խաղաղ օվկիանոսի փոքր կղզի երկրներին թողարկել իրենց ինքնիշխան «սթեյբլքոյնները»՝ վերահսկիչ կարողությունների բացակայության պատճառով: Այնուամենայնիվ, զեկույցի հեղինակները խորհուրդ են տվել հաշվի առնել Tether-ի կողմից թողարկված մասնավոր USDT-ի օգտագործումը:
«Արտարժույթի վրա հիմնված սթեյբլքոյնները կարող են դառնալ կենսունակ այլընտրանք այն երկրների համար, որոնք չունեն իրենց սեփական արժույթը, այլ միայն ենթակա են խիստ կարգավորման և վերահսկողության», – ընդգծել են փորձագետները:
Փաստաթղթի համաձայն՝ Խաղաղօվկիանոսյան երկրներից ոչ մեկը չի օգտագործում մասնավոր կրիպտոարժույթներ կամ «սթեյբլքոյններ»։ Այնուամենայնիվ, միայն Ֆիջին, Պալաուն, Սողոմոնի կղզիները և Վանուատուն են ուսումնասիրում CBDC-ները:
Նախկինում ԱՄՀ-ն հետ էր պահել օվկիանոսի երկրներին թվային ակտիվներ ներդնելուց: Այնուամենայնիվ, կազմակերպությունը հասկացավ, որ տարածաշրջանի մի շարք առանձնահատկություններ շատ արդյունավետ են դարձնում կրիպտո-վճարումների օգտագործումը։
Հիշենք, որ հունվարին Հիմնադրամի ղեկավար Քրիստալինա Գեորգիևան ասել էր, որ կրիպտոարժույթները ոչ այլ ինչ են, քան ներդրումային գործիք։