SWIFT-ը 2 տարվա ընթացքում կթողարկի նոր CBDC հարթակ
SWIFT-ը՝ գլոբալ բանկային հաղորդագրությունների ցանցը, նախատեսում է առաջիկա 1-2 տարում գործարկել նոր հարթակ՝ խթանելու համաշխարհային ֆինանսական շուկայում մշակվող և գործարկվող CBDC-ների աճը:
Ըստ Reuters-ի՝ SWIFT-ի նոր հարթակը կստեղծի CBDC-ների ցանց: Ակնկալվում է, որ SWIFT-ի ցանցը կգործարկվի, երբ շուկա դուրս կգան առաջին խոշոր CBDC արժույթները:
Այսօր աշխարհի կենտրոնական բանկերի մոտ 90%-ը ուսումնասիրում է իրենց արժույթների թվային տարբերակները թողարկելու անհրաժեշտությունը, ինչը բխում է կրիպտոարժույթների աճող ժողովրդականությունից, ինչպիսին է Bitcoin-ը:
Թեև շատ առաջատար կենտրոնական բանկեր չեն ցանկանում հետ մնալ բլոկչեյնի վրա հիմնված վճարային տեխնոլոգիաներից, ինչպիսիք են կրիպտոարժույթները, CBDC-ները շուկա դուրս բերելու հետ կապված բարդություններ կան:
Մի խնդիր, որը մնում է այն է, թե ինչպես կսահմանվի գլոբալ ստանդարտը, որի դեպքում CBDC-ները կհայտնվեն ամբողջ աշխարհի շուկաներում՝ ԱՄՆ-ից մինչև Ճապոնիա:
Այնուամենայնիվ, երբ այս խնդիրները հաղթահարվեն, SWIFT-ը նախատեսում է պատրաստ լինել ինտեգրելու անկախ CBDC-ները ավելի լայն էկոհամակարգի մեջ:
Անցյալ տարի Միջազգային հաշվարկների բանկի (BIS) կողմից կանխատեսվել էր 15 մանրածախ և 9 մեծածախ CBDC-ների շրջանառության մեջ մտնելը մինչև 2030թ.:
SWIFT-ի նորարարության ղեկավար Նիկ Քերիգանը Reuters-ին ասել է, որ CBDC ցանցի փորձարկումը տևել է 6 ամիս և ներգրավել է կենտրոնական բանկերի, հաշվարկային հարթակների և առևտրային բանկերի 38 անդամից բաղկացած խումբ:
SWIFT-ի CBDC ցանցի ստեղծման մղումը ներկայացնում է մինչ օրս նշանավորված ակտիվների ամենամեծ համագործակցություններից մեկը:
Տեսականորեն, SWIFT հարթակը նպատակ ունի ապահովել տարբեր երկրների CBDC-ների փոխգործունակությունը, նույնիսկ եթե դրանք կառուցված են հիմքում ընկած տեխնոլոգիաների վրա, այդպիսով նվազեցնելով վճարային համակարգի մասնատման ռիսկերը:
Քերիգանը հավելում է. «Մենք փնտրում ենք ճանապարհային քարտեզ՝ առաջիկա 12-24 ամիսների ընթացքում այն որպես ապրանք գործարկելու համար: Այն փորձնական փուլից դառնում է իրականություն»:
Լինելով առաջինը CBDC ցանցի գործարկման մեջ՝ SWIFT-ը կպահպանի իր դիրքը որպես առաջատար բանկ-բանկ միակցման ցանց, մինչ բանկային գործունեությունը ավելի խորն է սուզվում դեպի թվային դարաշրջան: