ԱՄՀ-ն հետևում է Քենիայում տեղի ունեցող իրադարձություններին՝ հարկերի բարձրացմամբ պայմանավորված
Արժույթի միջազգային հիմնադրամը հետևում է Քենիայում տեղի ունեցող իրադարձություններին: Այս մասին ասվում է հիմնադրամի հայտարարության մեջ:
«Մենք խորապես մտահոգված ենք վերջին օրերին Քենիայում տեղի ունեցած ողբերգական իրադարձություններով: Քենիային աջակցելու մեր հիմնական նպատակն է օգնել նրան հաղթահարել իր տնտեսական դժվարությունները և բարելավել իր տնտեսական հեռանկարները», – ասվում է ԱՄՀ-ի հայտարարության մեջ:
Հիշեցնենք՝ Նայրոբիում 23 մարդ է զոհվել հարկերի բարձրացման դեմ ցույցերի ժամանակ: Այս մասին հայտնում է Reuters-ը՝ հղում անելով Քենիայի բժշկական ասոցիացիային: Քաղաքում հրդեհվել է քաղաքային խորհրդի շենքը, փողոցներում պայթյուններ ու կրակոցներ են հնչել:
Հավելյալ հարկերի ներդրման դեմ բողոքի ակցիաները Քենիայում սկսվել են հունիսի 18-ին և տարածվել ամբողջ երկրում: Հանրահավաքներ են տեղի ունենում Նայրոբիում, ինչպես նաև Կիսումու, Նյերի, Նակուրու, Էլդորեթ, Քիլիֆի և Մոմբասա խոշոր քաղաքներում:
Ցուցարարներն ասում են, որ հարկերի բարձրացումը կվնասի տնտեսությանը և կավելացնի կյանքի ծախսերը քենիացիների համար: Ցուցարարները պահանջում են նաեւ երկրի նախագահ Ուիլյամ Ռուտոյի հրաժարականը:
Ռուտոյի կառավարության հարկային քաղաքականությունը դժգոհություն է առաջացրել բնակչության լայն շերտերի շրջանում՝ 2022-ի օգոստոսին նրա նախագահության սկզբից ի վեր: Երկրում բողոքի ցույցեր են եղել նաև անցած տարի: Նրա օրոք զգալիորեն ավելացել են եկամտահարկերն ու առողջապահության վճարները, իսկ բենզինի ԱԱՀ-ն կրկնապատկվել է՝ հասնելով 16%-ի: