McKinsey-ն մինչև 2030թ. կանխատեսում է 2 տրիլիոն դոլար արժողությամբ թոքենացված ակտիվների շուկա
Վերջերս հրապարակված զեկույցում Համաշխարհային խորհրդատվական McKinsey & Company-ն կանխատեսում է, որ մինչև 2030 թվականը թոքենացված ֆինանսական ակտիվների շուկան կարող է կազմել մոտ 2 տրիլիոն դոլար, իսկ բարենպաստ պայմանների դեպքում՝ 4 տրիլիոն դոլար:
McKinsey-ի վերլուծաբանները նշում են, որ թոքենիզացիան՝ բլոկչեյն ցանցերում ակտիվների թվային ներկայացուցչությունների ստեղծման գործընթացը, ձեռք է բերել «նկատելի թափ», չնայած «սառը մեկնարկին»: Ակնկալվում է, որ թոքենացված ակտիվների անցումը տեղի կունենա աստիճանաբար, ակտիվների որոշ դասեր առաջատար կլինեն: Ավանդները, պարտատոմսերը, բորսայական առևտրային պարտատոմսերը (ETN), փոխադարձ հիմնադրամները, բորսայական առևտրային ֆոնդերը (ETF), վարկերը և արժեթղթավորումը կլինեն առաջատար, և մինչև 2030 թվականը դրանց ընդհանուր շուկայական կապիտալիզացիան կարող է հասնել 100 միլիարդ դոլարի:
Զեկույցը ընդգծում է թոքենիզացիայի մի շարք առավելություններ, ներառյալ իրացվելիության բարձրացումը, գործառնական արդյունավետությունը և նորարարական օգտագործման սցենարների միջոցով շահույթ ստանալու նոր հնարավորությունները: Այնուամենայնիվ, այն նաև ընդգծում է առկա ֆինանսական ենթակառուցվածքների արդիականացման հետ կապված խնդիրները, հատկապես խիստ կանոնակարգված արդյունաբերության մեջ:
«Թոքենիզացիայի լայն ընդունումը դեռ հեռու է», – ասվում է McKinsey-ի զեկույցում, նշելով, որ շատ ֆինանսական հաստատություններ դեռևս գտնվում են «սպասման և հսկողության» ռեժիմում: Վերլուծաբանները կարծում են, որ նրանք, ովքեր հաջողությամբ կհաղթահարեն այս անցումը, կկարողանան գրավել շուկայի հսկայական մասնաբաժինը և պոտենցիալ ազդել արդյունաբերության ստանդարտների վրա:
Զեկույցը նաև ընդգծում է ակտիվների յուրաքանչյուր դասի համար «նվազագույն կենսունակ արժեքային շղթայի» (MVVC) մշակման կարևորությունը, որպեսզի ապահովվի թոքենացված լուծումների մասշտաբավորումը: Սա պահանջում է համագործակցություն ֆինանսական հաստատությունների և շուկայի ենթակառուցվածքի մասնակիցների միջև՝ փոխկապակցված համակարգեր ստեղծելու համար, որոնք կարող են վերամշակել տրիլիոնավոր դոլարների գործարքներ:
Նայելով ապագային՝ McKinsey-ն առանձնացնում է մի քանի հիմնական ցուցանիշներ, որոնք կարող են ցույց տալ, որ թոքենիզացիան հասել է շրջադարձային կետի: Դրանք ներառում են բլոկչեյն տեխնոլոգիաների զարգացումը, որոնք կարող են մշակել մեծ քանակությամբ գործարքներ, տարբեր բլոկչեյնների միջև անխափան փոխգործունակություն և կարգավորող շրջանակի մշակում, որը հստակ ուղեցույցներ է տրամադրում տվյալների հասանելիության և անվտանգության համար:
Քանի որ ֆինանսական աշխարհը կանգնած է այս պոտենցիալ փոխակերպող դարաշրջանի շեմին, McKinsey-ն կազմակերպություններին խորհուրդ է տալիս գնահատել իրենց արտադրանքի հավաքածուները և որոշել այն ակտիվները, որոնք առավելագույնս կշահեն թոքենիզացիայից: Զեկույցում առաջարկվում է դիտարկել, թե ինչպես թոքենիզացիան կարող է արագացնել ռազմավարական առաջնահերթությունների իրականացումը, ինչպիսիք են նոր շուկաներ մուտք գործելը, նոր ապրանքներ գործարկելը կամ նոր հաճախորդներ ձեռք բերելը: