Նիգերիայի CBDC-ն հետ է մնում օգտագործման մեջ` կազմելով օգտագործվող արժույթի 1%-ից պակաս
Էլեկտրոնային e-naira-ի ընդունումը հետ է մնում՝ չնայած թոքենների մատակարարման աճին։
Նիգերիայի Կենտրոնական բանկի թվային արժույթը (CBDC) իր գործարկումից մոտ երեք տարի անց կազմում է շրջանառության մեջ գտնվող ընդհանուր արժույթի ընդամենը 0․36%-ը, ըստ Նիգերիայի Կենտրոնական բանկի (CBN): Այնուամենայնիվ, տվյալները ցույց են տալիս, որ 2024 թվականի առաջին եռամսյակի վերջի դրությամբ շրջանառության մեջ է եղել 13․98 միլիարդ e-naira թոքեններ, ինչը 1900%-ով ավել է 2021 թվականի հոկտեմբերի համեմատ:
Մինչդեռ, CBN-ը փորձել է հետաքրքրություն առաջացնել e-naira-ի նկատմամբ՝ պարգևներ առաջարկելով բնակիչներին և առևտրականներին, ովքեր ընդունում են թվային արժույթը: Բացի այդ, Կենտրոնական բանկը հայտարարեց Gluwa տեխնոլոգիական ընկերության հետ համագործակցության մասին 2024 թվականի առաջին եռամսյակում: CBN-ն ակնկալում է, որ այս համագործակցությունը կընդլայնի CBDC-ի ֆունկցիոնալությունը և կխթանի ֆինանսական նորարարությունը բլոկչեյն տեխնոլոգիայի միջոցով:
Չնայած այս ջանքերին, նախագծի նկատմամբ հետաքրքրությունը մնում է համեստ, ինչի հետևանքով ոմանք հայտարարում են, որ նախագիծը, որն Աֆրիկայում առաջինն է, չհաջողված է: Հուլիսի 29-ի զեկույցում Նիգերիայի Business Day-ը e-naira-ն անվանել է ձախողված:
Սահմանափակ գիտելիքներ CBDC-ի մասին
Փորձագետներից մեկը՝ Նդուբուիսի Էկեկվեն՝ Tekedia Capital-ի տնօրենների խորհրդի նախագահը, պնդում է, որ էլեկտրոնային e-naira-ն լայնորեն չի ընդունվել, քանի որ այն իրական օգուտներ չի տալիս, իսկ Նիգերիայի բլոկչեյն ասոցիացիայի շահագրգիռ կողմերի նախագահ Օբիննա Իվունոն կարծում է, որ գիտելիքներ դրա կիրառման մասին սահմանափակ էին:
Արժույթի միջազգային հիմնադրամն իր հերթին կարծում է, որ ընդունումը դանդաղ է ընթանում, քանի որ e-naira-ն ներկայումս հասանելի է միայն նիգերիացիներին, ովքեր ունեն բանկային հաշիվներ: