Ռուսաստանի բանկը կբարձրացնի տոկոսադրույքները մինչև 20%
Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկը հոկտեմբերի 25-ին կայանալիք նիստում իր հիմնական տոկոսադրույքը 100 բազիսային կետով կբարձրացնի մինչև 20%, ըստ Reuters-ի կողմից հարցված վերլուծաբանների մեծ մասի:
Հարցմանը մասնակցած 30 վերլուծաբաններից 25-ը ակնկալում են, որ հոկտեմբերի 25-ին կարգավորիչի խորհրդի նիստից հետո տոկոսադրույքը կկազմի 20%: Հինգ վերլուծաբաններ ակնկալում են տոկոսադրույքի էլ ավելի մեծ բարձրացում՝ 200 բազիսային կետով՝ մինչև 21%, ինչը կդառնա նոր պատմական առավելագույնը:
Ռուսաստանն այս ամիս ներկայացրեց բյուջեի նոր առաջարկը՝ այս տարվա համար նախատեսվածից ավելի դեֆիցիտով, հաջորդ տարի կոմունալ ծառայությունների սակագների ավելի մեծ աճով և ռազմական ծախսերի ավելացմամբ: Կենտրոնական բանկի պաշտոնյաներն ասացին, որ բյուջեի նախագծի որոշ հատվածներ իրենց համար անակնկալ էին: Միևնույն ժամանակ, ռուսաստանյան տնային տնտեսությունների գնաճի ակնկալիքները գալիք տարվա համար հոկտեմբերին աճել են մինչև 13․4%, սեպտեմբերի 12․5%-ի դիմաց:
Այս ակնկալիքները, որոնք Կենտրոնական բանկը նույնքան կարևոր ցուցանիշ է համարում, որքան փաստացի գնաճը, ապրիլից ի վեր անշեղորեն աճել են՝ միայն սեպտեմբերին փոքր-ինչ նվազելով։ Նրանք ներկայումս գտնվում են տարեսկզբից ի վեր իրենց ամենաբարձր մակարդակի վրա:
Նախագահ Վլադիմիր Պուտինի տնտեսական օգնական Մաքսիմ Օրեշկինն ավելի վաղ ասել էր, որ գնաճը, որը ներկայումս կազմում է 8․5%, հասել է գագաթնակետին և դանդաղում է, սակայն ընդգծել է, որ ավելի շատ ջանքեր են անհրաժեշտ գների աճը դանդաղեցնելու համար:
Որոշ վերլուծաբաններ նաև պնդում են, որ ռուսական թույլ արժույթը, որը միայն սեպտեմբերին չինական յուանի նկատմամբ կորցրել է 10% և օգոստոսի սկզբից թուլանում է բոլոր հիմնական արժույթների նկատմամբ, տոկոսադրույքի բարձրացման ևս մեկ պատճառ է:
Կենտրոնական բանկը, որը 7․7% գնաճ է տեսնում, նույնպես գտնվում է ազդեցիկ գործարար առաջնորդների ճնշման տակ, ովքեր ասում են, որ բարձր տոկոսադրույքները ցավոտ են տնտեսության համար, սակայն վերլուծաբաններն ասում են, որ նման ճնշումը չի խանգարի կարգավորողին: