ԱԺ մշտական հանձնաժողովներում շարունակվել են «ՀՀ 2014թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվությունների քննարկումները 28/05/15
29/05/2015 19:43
Մայիսի 29-ին ԱԺ սոցիալական հարցերի եւ ֆինանսավարկային ու բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում, որը նախագահել են Հակոբ Հակոբյանը եւ Գագիկ Մինասյանը, քննարկվել է սոցիալական հարցերի նախարարությանը հատկացված ֆինանսական միջոցների օգտագործման վերաբերյալ հաշվետվությունը:
ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ-գլխավոր գանձապետ Ատոմ Ջանջուղազյանը ներկայացրել է բյուջետային հատկացումների ընդհանուր պատկերը, իսկ ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը՝ հաշվետու տարում իրականացված աշխատանքները:
Սոցիալական ոլորտում հատկացումները 2014 թվականին կազմել են 342.5 մլրդ դրամ՝ ապահովելով 97.3 տոկոս կատարողական:
2014 թվականը, ըստ նախարարի, բարեփոխումների մեկնարկի տարի էր. հուլիսից գործարկվել է կենսաթոշակային եռաստիճան համակարգ, սկսել է գործել հանրային ծառայությունների ոլորտում աշխատանքների վարձատրության միասնական համակարգ, ներդրվել զբաղվածության ոլորտում նոր մոդել:
Նախարարը նաեւ ներկայացրել է ըստ ոլորտների իրականացված աշխատանքները: Հաշվետու տարում ավելի քան 1 մլրդ դրամ տրամադրվել է անաշխատունակության դասին, ծերության դասին հատկացվել է 240.5 մլրդ դրամ՝ կատարողականը կազմելով 99.1 տոկոս:
Արտեմ Ասատրյանի խոսքով՝ կառավարության գործունեության ծրագրով նախատեսված էր շարունակել կենսաթոշակային բարեփոխումներին միտված ծրագրերը: 2014 թվականի հունվարի 1-ից ներդրվել է կենսաթոշակների հաշվարկման նոր կարգ, եւ աշխատանքների արդյունքում միջին կենսաթոշակի չափը բարձրացել է 15 տոկոսով, իսկ 32.000 կենսաթոշակառուի աշխատանքային կենսաթոշակը բարձրացել է՝ անցնելով ծայրահեղ աղքատության շեմը:
Նախարարի խոսքով՝ ավելացել է զինվորական կենսաթոշակների չափը, որը կշարունակվի նաեւ 2015-ին, հատկապես ուշադրության կենտրոնում են եղել զոհված զինծառայողների ընտանիքները եւ հաշմանդամություն ունեցող զինծառայողները, 2014-ին ավելացել է նաեւ զոհված զինծառայողների ընտանիքներին տրվող պարգեւավճարների չափը:
Երեխաների ծննդյան միանվագ նպաստների համար 2014-ին հատկացվել է 8 մլրդ դրամ՝ 92.9 տոկոս, երեխաների շուրջօրյա խնամքի իրականացման նպատակով երեխաների տուն-ինտերնատ հանդիսացող ՊՈԱԿ-ին տրամադրված ծախսերը կազմել են 2.1 մլրդ դրամ՝ 92.2 տոկոս, «բնակարանային ապահովման» խմբի ծրագրերին ՀՀ 2014 թվականի պետական բյուջեից տրամադրվել է 499.8 մլրդ դրամ՝ ապահովելով 100 տոկոս կատարողական: «Հարազատներին կորցրած անձինք» խմբի շրջանակներում կատարված ծախսերը կազմել են 4.9 մլրդ դրամ, կատարողականը՝ 97.3 տոկոս, կենսաթոշակառուի, ծերության, հաշմանդամության, կերակրողին կորցնելու դեպքում, սոցիալական նպաստառուի մահվան դեպքում տրվող թաղման նպաստը կազմել է 4.8 մլրդ դրամ կատարողականը ՝97.5 տոկոս, հղիության եւ ծննդաբերության նպաստը կազմել է 7 մլրդ դրամ՝ կատարողականը 100 տոկոս:
Նույն օրը ԱԺ գյուղատնտեսական եւ բնապահպանական հարցերի ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում, որը նախագահել են Մարտուն Գրիգորյանը եւ Գագիկ Մինասյանը, քննարկվել է «ՀՀ 2014 թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվությունը:
ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ-գլխավոր գանձնապետ Ատոմ Ջանջուղազյանը ներկայացրել է ՀՀ 2014 թ. պետական բյուջեի կատարողականը՝ խոսելով ոլորտներում իրականացված ծրագրերի եւ բյուջեի հատկացումների մասին: Ներկայացնելով ֆինանսական հիմնական ցուցանիշները՝ ՀՀ գլխավոր գանձապետը նշել է, որ ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարությունը իրականացրել է 22 ծրագիր, որոնց իրականացման համար միջոցներ են տրամադրվել նաեւ ՀՀ կառավարության պահուստային ֆոնդից: Ըստ Ատոմ Ջանջուղազյանի՝ Ջրային տնտեսության պետական կոմիտեն իրականացրել է 33 ծրագիր եւ նույնպես օգտվել պահուստային ֆոնդից: Ծրագրերից 17-ն իրականացվել են արտաքին աջակցությամբ: Բնապահպանության նախարարի առաջին տեղակալ Սիմոն Պապյանը, ներկայացնելով բյուջեի կատարողականը, նշել է, որ իրականցվել է 29 ծրագիր: Շարունակվել է Արարատյան դաշտավայրում քաղցրահամ ստորգետնյա ջրերի վերականգնման ծրագիրը, որի արդյունքում խնայվել է 753 միլիոն խորանարդ մետր ջուր: Իրականացվել է նաեւ 64 հեկտար ծառատունկ:
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարի տեղակալ Սամվել Գալստյանը, խոսելով ոլորտում իրականացված ծրագրերի մասին, նշել է, որ 2014-ին դիզվառելանյութի, սերմնացուի եւ պարարտանյութի պահանջարկը բավարարվել է: Նա նշել է, որ գյուղացիական տնտեսությունները որոշակի անհանգստություն ունեն գյուղմթերքի մթերման եւ արտահանման ծավալների ավելացման հետ կապված:
Ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի նախագահ Արամ Հարությունյանը, խոսելով բյուջեի կատարողականի եւ ոլորտի խնդիրների մասին, նշել է, որ ոռոգման առումով 2014 թվականը սակավաջուր էր: Այդ համատեքստում նա հավելել է, որ 2014 թվականին մեկնարկել են Վեդիի եւ Կապսի ջրամբարների հետ կապված աշխատանքները:
Քննարկման ավարտին ոլորտի պատասխանատուները պատասխանել են պատգամավորների հարցերին: