Վեց մասնակից Հայաստանից դարձել է Ռոսատոմի՝ Global Atomic Quiz 2023 միջազգային վիկտորինայի հաղթող
Նոյեմբերի 16-ին «Ռոսատոմ» պետկորպորացիան ամփոփեց Global Atomic Quiz 2023 միջազգային կրթական նախագծի արդյունքները, որն ավանդաբար անցկացվեց նոյեմբերի 10-ին՝ Գիտության համաշխարհային օրը: Ռոսատոմի Global Atomic Quiz 2023 միջազգային վիկտորինային մասնակցել է ավելի քան 10 000 մարդ շուրջ 60 երկրից: Հաղթող ճանաչվեց 100 մասնակից Հայաստանից, Բանգլադեշից, Հունգարիայից, Եգիպտոսից, Մյանմայից, Ռուսաստանից, Ուզբեկստանից և այլ երկրներից։
Առցանց վիկտորինան անցկացվել է 24 ժամ և այդ ընթացքում գրավել է ավելի քան 60 երկրից 10 հազար մարդու ուշադրությունը ։
Ամեն տարի Global Atomic Quiz կրթական նախագծի մասշտաբներն ընդլայնվում են. այս տարի վիկտորինային առաջին անգամ մասնակցեցին Մյանմայի ուսանողներն ու դպրոցականները, ակտիվորեն դրսևորվեցին նաև երիտասարդներ աֆրիկյան տարբեր երկրներից՝ Քենիա, Նիգերիա, Սենեգալ և Հարավային Աֆրիկա։ Գիտահանրամատչելի վիկտորինայի ձևաչափը թույլ է տալիս բոլորին ոչ միայն ստուգել իրենց գիտելիքները, այլև նոր բան իմանալ մարդու կյանքում խաղաղ ատոմի կիրառման տարբեր ոլորտների մասին:
Բացի առցանց ձևաչափից, վիկտորինան անցկացվել է առկա 17 տարբեր միջազգային հարթակներում, ներառյալ Մոսկվայի Համառուսական Ցուցահանդեսային Կենրոնոի նոր «Ատոմ» տաղավարը, Ատոմային տեխնոլոգիաների տեղեկատվական կենտրոնները, դպրոցները և համալսարանները ամբողջ աշխարհից: Ընդհանուր առմամբ, Global Atomic Quiz առկա միջոցռումներին մասնակցել է շուրջ 800 ուսանող և դպրոցական Բանգլադեշից, Բելառուսից, Հունգարիայից, Եգիպտոսից, Ղազախստանից, Ռուսաստանից, Մյանմայից և Ուզբեկստանից: Մասնակիցները պատասխանեցին տարբեր բարդության և թեմաների 20 հարցի: Օրինակ՝ ի՞նչ ընդհանրություն ունեն մարդու սիրտն ու ատոմակայանը։ Իսկ կրակն և միջուկային ռեակտորը։ Ինչպե՞ս կարող եք հասնել Հյուսիսային բևեռ: Իսկ ինչպե՞ս է մարսագնածը տաքանում գիշերը։ Այս տարվա որոշ հարցերն առաջին անգամ պատրաստվել են նեյրոնային ցանցերի օգնությամբ: Միջոցառումների հյուրերն առաջին անգամ հնարավորություն ունեցան միջազգային հեռուստակոնֆերանսի միջոցով շփվել այլ քաղաքների և երկրների մասնակիցների հետ և միասին ստուգել իրենց գիտելիքները: Յուրաքանչյուր կայքում վիկտորինան ավարտելուց հետո հրավիրված փորձագետները մեկնաբանեցին ճիշտ պատասխանները:
Մրցույթի հաղթող են ճանաչվել ամենաշատ միավորներ հավաքած 100 մասնակիցները։ Մրցանակակիր են դարձել մասնակիցներ Հայաստանից, Բանգլադեշից, Եգիպտոսից, Հունգարիայից, Ռուսաստանից, Ուզբեկստանից, Մյանմայից և այլ երկրներից։ Հաղթողների ցուցակը հրապարակված է quiz.atomforyou.com կայքում։ Լավագույն արդյունքներ աևձանագրած մասնակիցներին առաջիկայում կուղարկվեն յուրահատուկ նվերներ՝ օրիգինալ սպորտային վերնաշապիկ՝ փոխարինվող ատոմային կպչուն պիտակներով, ինչպես նաև ատոմային նկարով ընդարձակ պայուսակ-շոփերը։
Հաջորդ Global Atomic Quiz 2024 -ի ակնկալիքով, յուրաքանչյուրը կարող է փորձարկել և ստուգել իր գիտելիքները ծրագրի կայքում՝ անցնելով նախորդ տարիների վիկտորինաների հարցերը:
Global Atomic Quiz 2024-ը պարզապես գիտահանրամատչելի վիկտորինա չէ, այլ իսկապես գլոբալ կրթական նախագիծ, որը պատմում է միջուկային ֆիզիկայի հիմունքների մասին, ընդգծում է միջուկային տեխնոլոգիայի կարևորությունը մարդու առօրյա կյանքում և ատոմային էներգիայի դերը մեր մոլորակի պահպանման գործում: Նախագիծը 2020 թվականից իրականացվում է ավելի քան 11 լեզուներով, չորս տարվա ընթացքում այն ​​գրավել է ավելի քան 40 հազար մասնակիցների ուշադրությունը ավելի քան 70 երկրներից։ Այս տարի վիկտորինան հասանելի էր 13 լեզուներով՝ ռուսերեն, անգլերեն, հայերեն, բենգալերեն, հունգարերեն, վիետնամերեն, իսպաներեն, ղազախերեն, պորտուգալերեն, թուրքերեն, ուզբեկերեն, արաբերեն և աֆրիկաներեն: Բոլոր մասնակիցներն այս տարի հնարավորություն ունեցան ոչ միայն պատասխանել հարցերին և մրցել յուրահատուկ մրցանակների համար, այլև փորձել հաղթել արհեստական ​​բանականությանը. որոշ հարցերն առաջին անգամ պատրաստվել էին նեյրոնային ցանցերի միջոցով: 2023 թվականին նախագիծը դարձել է «Գիտությանը հավատարմության համար» IX համառուսական մրցանակի դափնեկիր՝ «Գիտություն աշխարհի համար» անվանակարգում։ Ռուսաստանը ակտիվորեն զարգացնում է համագործակցությունը արտասահմանյան երկրների հետ։ Շարունակվում է ատոմային ոլորտում համատեղ խոշոր նախագծերի իրականացումը։ Ռոսատոմը և նրա ստորաբաժանումներն ակտիվորեն մասնակցում են այս աշխատանքին։