Ժողովուրդ. ՀՀ-ում արդյունաբերական արտադրանքի ծավալներն այս տարվա հունվար-օգոստոս ամիսներին, նախորդ տարվա համեմատ, զգալի նվազել են
05/10/2018 10:27
«Հայաստանում արդյունաբերական արտադրանքի ծավալներն այս տարվա հունվար-օգոստոս ամիսներին, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, զգալի նվազել են՝ կոնվերտորային պղնձի՝ 2.2 տոկոսով: Այս տարվա 8 ամիսներին, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, պղնձի խտանյութի արդյունահանման ծավալներն են բավականին նվազել՝ 19.9 տոկոսով:
«Ժողովուրդ» օրաթերթը ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի տվյալներից պարզեց՝ անցած տարվա հունվար-օգոստոսին արտադրվել է 280 հազար 100 տոննա պղնձի խտանյութ՝ այս տարվա նույն ժամանակահատվածի 224 հազար 300 տոննայի դիմաց:
Սա նշանակում է, որ իրականում արդյունաբերությունում լուրջ անկում ունենք: Մինչդեռ հայաստանյան տնտեսության հիմնական շարժիչ ուժը տարիներ շարունակ եղել է հանքարդյունաբերությունը: Հանքարդյունաբերության մասով այս տարվա հունվար-օգոստոսին, անցած տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, արձանագրված անկումը կազմել է շուրջ 10.4 տոկոս:
Ըստ մասնագետների՝ պատճառը հանքարդյունաբերական ընկերությունների պարապուրդն է: Չէ՞ որ Հայաստանի խոշոր ընկերություններից «Թեղուտ» ՓԲԸ-Ն դադարեցրել է Թեղուտի հանքավայրի շահագործումը»,-գրում է թերթը: