ORANGE-Ի ԱՋԱԿՑՈՒԹՅԱՄԲ ԱՆՑԿԱՑՎԵՑ ՀՀ ԳՈԼԲՈԼԻ 2011Թ. ԱՌԱՋՆՈՒԹՅՈՒՆ
Հաշմանդամային սպորտի հայկական ազգային  ֆեդերացիայի (ՀՍՀԱՖ) և Հայկական ակնաբուժության նախագծի (ՀԱՆ) նախաձեռնությամբ , Orange Հիմնադրամի, «ՄԻԿԱ Լիմիթեդ» կորպորացիայի և ՀՀ առողջապահության նախարարության հովանավորությամբ և աջակցությամբ հոկտեմբերի 13-ին «ՄԻԿԱ» մարզադահլիճում կայացավ ՀՀ գոլբոլի 2011 թ առաջնությունը: Նշենք, որ գոլբոլը սպորտաձև է կույր և տեսողության խնդիրներ ունեցող մարդկանց համար։ Այն պարաօլիմպիկ սպորտաձև է։
Արդեն ութերորդ տարին է ինչ Հայկական ակնաբուժության նախագծի  նախաձեռնությամբ Հայաստանում նշվում է Տեսողության համաշխարհային օրը: Ամբողջ աշխարհում այն նշվում է ամեն տարվա հոկտեմբերի երկրորդ հինգշաբթի օրը և նպատակ ունի հասարակության ուշադրությունը սևեռել  տեսողական խանգարումներ ունեցող մարդկանց խնդիրներին: Այս տարի, առաջին անգամ Հայաստանում, տեսողության համաշխարհային օրը նշվել է սպորտային իրադարձությամբ:
«Այս տարիների ընթացքում Տեսողության համաշխարհային օրվա կապակցությամբ ՀԱՆ-ը հանդես է եկել բազմաթիվ միջոցառումներով` ցուցահանդեսներ, բարեգործական համերգներ, հրատարակությունների շնորհահադեսներ: Այս տարի, առաջին անգամ Հայաստնում, մի շարք գործընկերների հետ միասին մենք պատիվ ունենք կազմակերպել և իրականացնել մի սպորտային իրադարձություն, որի հիմնական խորհուրդն է բարձրաձայնել այն հանգամանքը, որ տեսողական խնդիրները չպետք խոչընդոտեն մարդկանց ակտիվ կյանք վարել, սպորտով զբաղվել և հասարակությանն ինտեգրվել: Մեզանից յուրաքանչյուրի ներդրումը այս հարցում կարող է որոշիչ լինել:  Կարծում ենք, որ այս միջոցառումը դրա լավ օրինակն է », – նշել է Հայկական ակնաբուժության նախագծի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Նունե Եղիազարյանը:
ՀՀ գոլբոլի թվով երրորդ այս առաջնությանը մասնակցեցին չորս թիմեր (3 հոգի ամեն թիմում)` Երևան քաղաքից «Սիփան»-ը, Գյումրի քաղաքից «Շիրակ»-ը, Աբովյան քաղաքից «Առյուծներ»-ը և Էջմիածին քաղաքի «Կայծակ»-ը: Մրցաշարն անցկացվեց  շրջանաձև`բոլոր չորս թիմերը խաղացին միմյանց հետ: Յուրաքանչյուր խաղի հաղթող թիմը վաստակեց 2 միավոր, պարտվողը` 0 միավոր, ոչ-ոքի արդյունքի դեպքում թիմերը ստացան մեկական միավոր: Մրցաշարի հաղթող ճանաչվեց և Հայաստանի Հանրապետության 2011թ. գոլբոլի չեմպիոն հռչակվեց առավելագույն միավոր վաստակած թիմը` Աբովյան քաղաքից «Առյուծներ»-ը:
Հաղթող թիմին մրցաշարի կազմակերպիչները հանձնեցին չեմպիոնի գավաթը: Առաջինից երրորդ տեղերը զբաղեցրած թիմերը ստացան ոսկե, արծաթե և բրոնզե մեդալներ: Մասնակից չորս թիմերին հանձնվեցին հավաստագրեր: Առաջնության մասնակից  թիմերի բոլոր խաղացողների համար Orange հիմնադրամը պատրաստել էր անակնկալ: Բոլոր 12 խաղացողներին հանձվեցին հատուկ մեծ կոճակներով բջջային հեռախոսներ` Հոգատար հեռախոս, որոնք նախատեսված են հաղորդակցության ժամանակ դժվարությունների հանդիպող մարդկանց համար և ի թիվս այլ ֆունկցիաների, թույլ են տալիս մեկ` «Շտապ օգնություն» կոճակի սեղմումով կապ հաստատել նախապես գրանցված մինչև 5 հեռախոսահամարի հետ:
«Որպես հեռահաղորդակցության ընկերություն` մեր ամենաառաջնային խնդիրն է հեշտացնել  հաղորդակցումը մարդկանց միջև, և տեսողական խնդիրներ ունեցողներն Orange Հիմնադրամի հոգածության կենտրոնում են ոչ միայն Հայաստանում, այլ բազմաթիվ այլ երկրներում, ուր գործում է հիմնադրամը: Հայկական Ակնաբուժության Նախագծի հետ դեռևս մի քանի ամիս առաջ մեկնարկած մեր համագործակցության շնորհիվ արդեն հազարավոր մարդիկ են ստացել անվճար բժշկական օգնություն: Հենց այս պահին շարունակվում են ակնային զննումները Արագածոտնի մարզում, որտեղ նույնպես, ինչպես Շիրակի մարզում, կիրականացվեն անվճար վիրահատություններ ու լազերային բուժումներ: Երջանիկ ենք աջակցել նաև այսօրվա միջոցառմանը, որը խորհրդանշում է մեր հոգածությունը տեսողության ու տեսողության խնդիրներ ունեցողների նկատմամբ:», – ասել է Orange Հիմնադրամի խորհրդի նախագահ Բրունո Դյութուան: