G20 – ՀԱՄԱՇԽԱՐՀԱՅԻՆ ՏՆՏԵՍՈՒԹՅՈՒՆԸ ԴԵՌԵՎՍ ԽՈՑԵԼԻ Է
Չնայած համաշխարհային տնտեսությունը դրսևորում է վերականգնման միտումներ, սակայն, այնուամենայնիվ, այն դեռևս խոցելի է: Այսպիսի եզրակացության են եկել «Մեծ քսանյակի» (G20) անդամ երկրների ներկայացուցիչները: Հարավկորեական Պուսալ քաղաքում աշխարհի առաջատար երկրների ֆինանսների նախարարների կայացած երկօրյա համաժողովի արդյունքները ամփոփող համատեղ հայտարարության համաձայն` համաժողովի շրջանակներում քննարկվել են համաշխարհային ֆինանսական համակարգի կայունացմանն առնչվող հարցեր, մասնավորապես անդրադարձ է կատարվել նաև Հունաստանի բյուջետային խնդիրներին:
Համաժողովի մասնակիցները բարձր են գնահատել համախարհային տնտեսության կայունության ապահովման գործում համագործակցության շրջանակների ընդլայնման միտումները և հայտնել պատրաստակամություն` մինչև 2012 թվականը համատեղ բանակցությունների արդյունքում մշակել բանկերի նկատմամբ վերահսկողության ուժեղացման նոր մեխանիզմներ: