2011-2012 ԹՎԱԿԱՆՆԵՐԻ ՀԱՄԱՐ ԿԱՆԽԱՏԵՍՎՈՒՄ Է ՕՏԱՐԵՐԿՐՅԱ ՆԵՐԴՐՈՒՄՆԵՐԻ ՀԱՄԱԽԱՌՆ ԾԱՎԱԼԻ ԱՃ
2010 թվականին ամբողջ աշխարհում օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների համախառն ծավալը կպահպանվի կայուն մակարդակում, իսկ արդեն 2011-2012 թվականներին, գործարար վստահության մակարդակի բարձրացմամբ և միջազգային կազմակերպությունների գործունեության ընդլայնմամբ պայմանավորված, ներդրումները կաճեն: Նման կանխատեսում է ներկայացված ՄԱԿ-ի առևտրի և զարգացման կոնֆերենցիայի (U.N. Conference on Trade and Development – UNCTAD) տարեկան զեկույցում:
Ըստ այս կանխատեսումների` 2011 թվականի ամբողջ աշխարհում օտարերկրյա ներդրումները, որոնք անհրաժեշտ կլինեն զարգացող տնտեսությունների խթանման նպատակով, կկազմեն 1,3-1,5 տրիլիոն դոլար, իսկ 2012 թվականին այս ցուցանիշը կկազմի 1,6-2 տրիլիոն դոլար:
2010 թվականի արդյունքներով, ըստ զեկույցում ներկայացված կանխատեսումների, ներդրումների համախառն ծավալն ամբողջ աշխարհում կկազմի 1,2 տրիլիոն դոլար:
Նշենք, որ 2010 թվականի առաջին եռամսյակի արդյունքներով նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ ամբողջ աշխարհում ներդրումների ծավալն աճել է շուրջ 20%-ով: