2008-ԻՆ ՀԱՅԱՍՏԱՆԸ ԳՈՐԾԱՐԱՐՈՒԹՅԱՄԲ ԶԲԱՂՎԵԼՈՒ ԴՅՈՒՐԻՆՈՒԹՅԱՄԲ 43-ՐԴ ՏԵՂՈՒՄ Է 183 ԵՐԿՐՆԵՐԻ ՇԱՐՔՈՒՄ
Համաշխարհային բանկի «Գործարարություն» (Doing Business) հերթական 7-րդ զեկույցի համաձայն, որն այս տարի կրում է «Բարեփոխումներ դժվարին ժամանակներում» խորագիրը, գործարարությամբ զբաղվելու դյուրինությամբ 2008-ին Հայաստանը 43-րդ տեղն է զբաղեցրել 183 երկրների շարքում: Այդ ցուցանիշը 2007-ի 50-րդ դիրքի համեմատ բարելավվել է:
Ինչպես «Բիզնես 24»-ին տեղեկացրին Համաշխարհային բանկի հայաստանյան գրասենյակի մամուլի եւ հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից, Վրաստանը շարունակում է բարեփոխումների ընթացքը եւ այս ցուցանիշով զբաղեցնում է 11-րդ տեղը, իսկ Ադրբեջանը զգալիորեն բարելավել է իր դիրքերը եւ ներկայում զբաղեցնում է 38-րդ տեղը:
Ըստ ՀԲ գնահատումների` ընդհանուր առմամբ նախորդ տարվա ընթացքում Հայաստանում բարեփոխվել է երեք ոլորտ` բիզնես սկսելը, վարկեր ստանալը եւ դրա վերաբերյալ տեղեկատվության ստացումը, ինչպես նաեւ սահմանային առեւտուրը:
Նոր բիզնես սկսելը դյուրին է դարձել, քանի որ վերացվել է դրա համար նվազագույն կապիտալ ունենալու պահանջը եւ ոստիկանությունից ընկերության կնիք պատրաստելու համար հավանություն ստանալու անհրաժեշտությունը: Բացի այդ` գրանցման ձեւերը մատչելի են դարձել նաեւ էլեկտրոնային տարբերակով:
Հայաստանում բարելավվել է վարկային տեղեկատվության մատչելիությունը, քանի որ վարկային բյուրոների համար իրավական դաշտ է ստեղծվել, կանոնակարգվել են վարկային տեղեկատվության հավաքագրումն ու վարկային հաշվետվությունների կազմումը:
Սահմանային առեւտուրն արագացել է շնորհիվ բանկային, տրանսպորտի եւ մաքսային միջնորդական ծառայությունների ոլորտներում մրցակցության խրախուսման, ինչպես նաեւ զննում պահանջող ապրանքների թվի կրճատման եւ ապրանքների մաքսազերծման համար պահանջվող փաստաթղթերի թվի փոփոխության:
Համաշխարհային բանկի գնահատմամբ` Հայաստանը 183 երկրների շարքում 5-րդ-ն է «Սեփականության գրանցում», 49-րդ-ը` «Բիզնեսի փակում», 62-րդ-ը` «Պայմանագրերի կիրարկում», կրկին 62-րդ-ը` «Աշխատողների վարձում», 72-րդ-ն է «Շինարարական թույլտվություններին առնչվելու» ցուցանիշերով: «Ներդրողների պաշտպանություն» ցուցանիշով Հայաստանը զբաղեցնում է 93-րդ տեղը, «Սահմանային առեւտուր» ցուցանիշով` 102-րդ, իսկ «Հարկերի վճարում» ցուցանիշով`153-րդ տեղը:
«Գործարարություն» հետազոտությունը վերլուծում է գործարարության շղթայի կանոնակարգերը 10 ոլորտներում: Այն չի գնահատում անվտանգությունը, մակրոտնտեսական կայունությունը, կոռուպցիան, հմտությունների մակարդակը կամ ֆինանսական համակարգերի ամրությունը: Ըստ գործարարությամբ զբաղվելու դյուրինության ինդեքի` տնտեսությունները դասվում են 1-ից 183-րդ տեղերում: