ԱԶԲ – ԱՍԻԱԿԱՆ ԵՐԿՐՆԵՐԻ ՏՆՏԵՍՈՒԹՅԱՆ ԱՐԱԳ ՎԵՐԱԿԱՆԳՆՈՒՄՆ ԻՐ ՄԵՋ ՊԱՐՈՒՆԱԿՈՒՄ Է ՌԻՍԿԵՐ
Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի երկրները, 2009 թվականի ընթացքում համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի պայմաններում գրանցելով տնտեսության անկում, արդեն այս տարի կգրանցեն տնտեսության վերականգնման տեմպերի արագացում: Այսպիսի կանխատեսում են ներկայացրել Ասիական Զարգացման Բանկի (ԱԶԲ) վերլուծաբանները` նշելով, որ ներկա պայմաններում այս երկրների համար առավել կարևորվում է արժութային ճկուն քաղաքականության մշակումը և հակաճգնաժամային ծրագրերից հեռանալու հետևողական քայլերի իրականացումը:
ԱԶԲ կանխատեսումների համաձայն` 2010 թվականի ընթացքում ասիական զարգացող երկրները, այդ թվում Չինաստանը, Հնդկաստանը, Սինգապուրը և նաև Ադրբեջանը, կապահովեն միջինը 7,5% տնտեսական աճ:
Նշենք, որ ԱԶԲ-ն, գնահատելով ասիական տարածաշրջանի զարգացող երկրների տնտեսության զարգացման հեռանկարները, անդրադարձել է նաև այս տարածաշրջանում հնարավոր բացասական զարգացումներին` նշելով, որ այս տարածաշրջանի երկրների տնտեսության արագ զարգացումը կարող է հանգեցնել կապիտալի ներհոսքի անկառավարելի ծավալների, ինչն իր հերթին կհանգեցնի փոխարժեքի զգալի տատանումների: