BANK OF AMERICA-Ն ԱՄՓՈՓԵԼ Է ԵՌԱՄՍՅԱԿԱՅԻՆ ՑՈՒՑԱՆԻՇՆԵՐԸ
Ամերիկյան խոշորագույն ֆինանսական կազմակերպություններից մեկը` Bank of America բանկը, հրապարակել է 2010 թվականի առաջին եռամսյակի իր գործունեության արդյուքները: Բանկի ֆինանսական հաշվետվության համաձայն` հաշվետու եռամսյակում նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ բանկի զուտ շահույթը կրճատվել է 25%-ով և կազմել 3,2 մլրդ դոլար: Բանկի հասույթն այս նույն ժամանակահատվածում կրճատվել է 11%-ով` կազմելով 32,2 մլրդ դոլար:
Հատկանշական է, որ բանկն իր եռամսյակային ֆինանսական արդյունքներով զգալի գերազանցել է վերլուծաբանների կանխատեսումները: Սա առավելապես պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ նախորդ տարվա առաջին եռամսյակի համեմատությամբ այս տարի բանկը կրճատել է հնարավոր կորուստների ծածկման նպատակով ձևավորված պահուստներին միջոցները:
Bank of America-ն ԱՄՆ խոշորագույն բանկն է, որին բաժին է ընկնում երկրի բանկային համակարգի ավանդների ընդհանուր ծավալի ավելի քան 10%-ը: Բանկն իր գործունեությունն է ծավալում աշխարհի 20 երկրներում: