ԱՌԱՋԱՏԱՐ ԲԱՆԿԵՐԸ ՓՈՐՁԵԼ ԵՆ ԳՆԱՀԱՏԵԼ ՃԳՆԱԺԱՄԻ ՀԱՍՑՐԱԾ ՎՆԱՍՆԵՐԸ
Համաշխարհային ֆինանսական շուկայի առաջատար բանկերը գնահատել են համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի պայմաններում իրականացված ֆինանսական բարեփոխումների ընդհանուր արժեքը: Միջազգային Ֆինանսների Ինստիտուտի (IIF) նախաձեռնությամբ իրականացված հետազոտությունների համաձայն առաջիկա հինգ տարիներին ֆինանսական բարեփոխումներ իրականացնելու նպատակով տարեկան կպահանջվի համաշխարհային ՀՆԱ-ի շուրջ 0,6%-ը գերազնացող միջոցներ:
IIF-ի հետազոտությանը մասնակցած շուրջ 400 բանկերի ներկայացուցիչների գնահատմամբ` բարեփոխումները կուղեկցվեն աշխատատեղերի զգալի կրճատումներով, և առաջիկա հինգ տարիների ընթացքում համաշխարհային ֆինանսական համակարգում կկրճատվի շուրջ 10 մլն աշխատատեղ:
Նշենք, որ համաշխարհային մասշտաբով դեռևս ընթանում են քննարկումներ` բանկային գործունեության նկատմամբ վերահոսկողության ուժեղացման և բանկերի նկատմամբ պահանջների առավել խստացման ուղղություններով, ինչը, ըստ բանկերի ներկայացուցիչների, կարող է լուրջ հարված հասցնել համաշխարհային տնտեսությանը և զսպել վերջինիս զագացման հնարավորությունները: