ԱՄՀ – ՀՈՒՆԱՍՏԱՆԻՆ ԴԵՖՈԼՏ ՉԻ ՍՊԱՌՆՈՒՄ
Այնպիսի զարգացած երկրի, ինչպիսին Հունաստանն է, դեֆոլտ չի սպառնում: Նման եզրակացություն է ներկայացրել Արժույթի Միջազգային Հիմնադրամը (ԱՄՀ) իր զեկույցում` նշելով, որ դեֆոլտը Հունաստանի համար «ոչ ցանկալի, անհավանական և ոչ պարտադիր» իրավիճակային զարգացման սցենար է: ԱՄՀ այս գնահատականը էականորեն տարբերվում է շուկայի շատ մասնակիցների սպասումներից, որոնք գտնում են, որ Հունաստանը վաղ թե ուշ լուրջ խնդիրներ է ունենալու պետական պարտքի վերակազմավորման տեսանկյունից:
Հիշեցնենք, որ Հունաստանը հայտնվել էր ամբողջ աշխարհի ուշադրության կենտրոնում դեռևս 2009 թվականին աշնանը, երբ երկրի պետական բյուջեի պակասուրդը հատեց այս երկրի համար ռեկորդային` ՀՆԱ-ի 12%-ի սահմանագիծը: Հետագայում, hամաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամով պայմանավորված, Հունաստանի պարտքային խնդիրներն էլ առավել սրվեցին, և երկրի կառավարությունը ֆինանսական աջակցություն ստանալու խնդրանքով դիմեց Արժույթի Միջազգային Հիմնադրամին (ԱՄՀ) և Եվրամիությանը:
Մայիսի 2-ին այս երկու կառույցները հաստատել էին Հունաստանի ֆինանսական աջակցության փաթեթը` 110 մլրդ եվրո ընդհանուր ծավալով: Նախատեսվող ֆիանսական աջակցության դիմաց Հունաստանը պարտավորվել է կրճատել երկրի ՀՆԱ-ի 13%-ը գերազանցող բյուջետային պակասուրդը և 2014 թվականին սահմանել այն ՀՆԱ-ի 4,9% մակարդակում: